Składnik niedźwiedziej żółci pomaga na arytmię

Kwas ursodeoksycholowy, którego naturalna postać występuje w niedźwiedziej (a także ludzkiej) żółci może pomóc chorym na serce - informuje pismo &quot;Hepatology&quot;. <br />


Syntetyczny kwas ursodeoksycholowy(UDCA) stosowany jest między innymi w leczeniu kamicy żółciowej i przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Powoduje zwiększenie wydzielania żółci oraz zmniejszenia wchłaniania i wytwarzania cholesterolu. Zapobiega tworzeniu się nowych kamieni żółciowych i powoduje rozpuszczanie już istniejących. Bogata w UDCA niedźwiedzia żółć wchodzi w skład wielu tradycyjnych chińskich leków stosowanych w chorobach serca, wątroby i oczu, a nawet jest dodawana do wina i szamponów, jednak sposób jej pozyskiwania od hodowanych niedźwiedzi z wszczepionymi do brzucha rurkami jest uważany za zbyt okrutny.

Nowe badania, przeprowadzone w londyńskim Imperial College wykazały, że UDCA może także znaleźć zastosowanie w leczeniu potencjalnie niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca (arytmii), wynikających z zaburzonego przewodzenia sygnałów elektrycznych. UDCA normalizuje właściwości miofibroblastów, komórek, które pojawiają się w sercu płodu oraz w sercu osób po zawale.

UDCA stosowany jest już w leczeniu zastoju żółci u ciężarnych kobiet - następstwem nieleczonego zastoju może być w ich przypadku obumarcie płodu na skutek zaburzeń rytmu serca, związanych z dużą liczbą miofibroblastów.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera