Dziesięciometrowy grzyb - gigant z Chin

Największy owocnik grzyba, jaki kiedykolwiek znaleziono, pochodzi z Chin, ma dziesięć metrów długości, 80 cm szerokości i waży pół tony. Naukowcy oceniają, że rośnie co najmniej od dwudziestu lat. Opisali go na łamach "Fungal Biology". 



Po raz pierwszy podobnego grzyba (choć nie tak ogromnego) znalazł w roku 2008 w prowincji Fujian prof. Yu-Cheng Dai z Chińskiej Akademii Nauk w Shenyang. Na giganta natrafił dopiero w 2010 roku w prowincji Hainan. Prof Dai obserwował wówczas w terenie grzyby powodujące próchnienie i rozkład drewna (organizmy te powodują rozkład zawartej w komórkach drewna ligniny i na wielką skalę uczestniczą w rozkładzie celulozy).

Olbrzym rośnie na spodzie przewróconego pnia drzewa, dzięki czemu dysponuje dużym zapasem martwego drewna, z którego czerpie składniki odżywcze, i może nieustannie rosnąć. Jego owocnik tworzy wydłużony, brunatny kształt. Naukowcy szacują, że może zawierać aż 450 mln zarodników. "Nie szukaliśmy go specjalnie; nie wiedzieliśmy, że może być aż tak wielki" - powiedział prof. Dai w rozmowie z BBC. - To znalezisko wielce nas zaskoczyło; na początku, jeszcze w lesie nie rozpoznaliśmy grzyba, gdyż był zbyt wielki".

Jego fragmenty trafiły do laboratorium, gdzie analiza potwierdziła jego przynależność do gatunku Fomitiporia ellipsoidea. Owocniki tego gatunku są wieloletnie - mogą rosnąć przez dłuższy czas i nie obumierają pod koniec sezonu, dzięki czemu osiągają naprawdę duże rozmiary.

Chińskie znalezisko pobiło dotychczasowy rekord wielkości, należący do przedstawiciela gatunku Rigidoporus ulmarius z brytyjskich Kew Gardens. Jego owocnik, znaleziony w roku 2003, miał średnicę około 1,5 metra, a obwód - 4,25 m.

Owocniki grzybów (m.in. części uważane za "grzyby" przez zbieraczy) to tylko jedna z wielu postaci, w jakich występuje grzybowa tkanka. Zadaniem owocników jest wytworzenie zarodników. Owocniki mogą mieć różne kształty - bulw, trąbek, narośli, "kapeluszy na nóżce" i inne. 

PAP - Nauka w Polsce

zan/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera