Choć śluzice wyposażone są w cztery serca, nie należą do istot obdarzanych szczególną sympatią. Przypominają węgorze, a ich ciało pokryte jest śluzem. Nie rzucają się w oczy, gdyż żerują nocą na dnie mórz. Ostatnio uwagę ekologów zwróciła jednak ich coraz mniejsza liczebność. Okazuje się, że około 20 proc. gatunku zagraża wyginięcie.
Ekolodzy z organizacji Conservation International i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) podkreślają, że śluzice są niezwykle istotnym elementem ekosystemów. Żywiąc się martwymi i chorymi rybami, "sprzątają" dno morskie i stwarzają sprzyjające warunki dla innych gatunków ryb, takich jak dorsz, łupacz czy flądra.
Z badań przeprowadzonych przez IUCN i opublikowanych w piśmie "Aquatic Conservation" wynika, że szczególnie niekorzystne warunki dla śluzic panują w wodach oblewających wybrzeża południowej Australii i południowej Brazylii. Wyginięcie grozi także czterem z trzynastu gatunków śluzic zamieszkujących Morze Wschodniochińskie, a także wody przybrzeżne Japonii i Tajwanu.
IUCN zwraca uwagę, że największym zagrożeniem dla populacji śluzic są nadmierne połowy, gdyż te prymitywne kręgowce są jednym z cenionych przysmaków kuchni azjatyckiej.
"W wielu regionach geograficznych spotkać można zaledwie jeden lub dwa gatunki śluzic. Dlatego na tych obszarach zniknięcie nawet jednego z nich odbije się niekorzystnie na całych ekosystemach, a także na zależnych od ich stanu połowach ryb" - podsumowuje prowadzący badania Michael Mincarone.
PAP - Nauka w Polsce
koc/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.