
Europejskie Obserwatorium Południowe ESO zaprezentowało zdjęcie grupy trzech galaktyk w gwiazdozbiorze Lwa. Fotografia demonstruje możliwości nowego teleskopu do wykonywania przeglądów nieba, nazwanego VST.
VST, czyli VLT Survey Telescope, jest najnowszym teleskopem wybudowanym w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Ma średnicę 2,6 metra i został wyposażony w gigantyczną 268-megapikselową kamerę OmegaCAM. Zadaniem dla teleskopu jest wykonywanie przeglądów nieba. Jest to największy na świecie teleskop dedykowany wyłącznie przeglądom nieba w zakresie widzialnym.
Zdjęcie grupy trzech galaktyk zwanej Trypletem Lwa pokazuje jak dużym polem widzenia dysponuje VST. Wielkie teleskopy zazwyczaj mogą wykonać zdjęcie jedynie jednej z tych galaktyk w danej chwili czasu, natomiast VST mieści je wszystkie na jednej ekspozycji. Pole widzenia jest dwukrotnie szersze niż średnica tarczy Księżyca w pełni.
W skład Trypletu Lwa wchodzą galaktyki spiralne. W przypadku dwóch widocznych po prawej, bez problemu można dostrzec strukturę spiralną, natomiast galaktyka po lewej usytuowana jest w taki sposób, że patrzymy na jej dysk "z boku". Opisane galaktyki odległe są od Ziemi od około 35 milionów lat świetlnych. Ich nazwy to: NGC 3628 (po lewej), M 65 (na górze po prawej) oraz M 66 (na dole po prawej).
Poza pierwszoplanowymi galaktykami, na zdjęciu jako smugi widać wiele słabszych, odleglejszych galaktyk. Z kolei punktowe źródła to gwiazdy położone znacznie bliżej, bo w obrębie naszej rodzimej Galaktyki. Widać też obiekty jeszcze bliższe - ślady planetoid, które przemieściły się na tle zdjęcia w trakcie trwania ekspozycji (krótkie kolorowe kreski).
Fotografia stanowi złożenie ekspozycji wykonanych w trzech filtrach: bliskiej podczerwieni (przypisano jej kolor czerwony), czerwonym (kolor zielony) oraz zielonym (kolor purpurowy).
PAP - Nauka w Polsce
ast/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.