Jasny bolid przeleciał nad Polską

Źródło: PKiM / PFN
Źródło: PKiM / PFN

<strong>Jasny bolid rozświetlił niebo nad południowo-zachodnią Polską. Meteor został zarejestrowany przez Polską Sieć Bolidową</strong> (ang. Polish Fireball Network, PFN) - poinformowała Pracownia Komet i Meteorów (PKiM).

Pierwsze obrazy uzyskane za pomocą kamer umieszczonych w stacji w miejscowości Podgórzyn - obsługiwanej przez Tomasza Krzyżanowskiego - były niezwykle ciekawe, gdyż wynikało z nich, że obiekt przemierzył większą część nieba. Zapis z kamer pracujących w stacji w Szamotułach obsługiwanej przez Macieja Reszelskiego także ukazywał bardzo jasny i długi ślad na niewielkiej wysokości.

Również jedna z kamer pracujących w Nysie jako Tarcza Bolidowa zarejestrowała przelot tego obiektu. Ze względu na szumy tej ostatniej kamery trudno było określić dokładne współrzędne śladu na niebie.

Przeprowadzona analiza zgromadzonego materiału pozwoliła ustalić, że zjawisko zaczęło się w okolicach Wrocławia na wysokości 88,2 km. Po 1,5 s, na wysokości 74 km nastąpił błysk o amplitudzie ok. 1 mag, po którym meteor wyraźnie pojaśniał. Prawdopodobnie wtedy nastąpiła fragmentacja obiektu.

Przez ostatnie dwie sekundy wyraźnie widoczne były dwa fragmenty poruszające się z różnymi prędkościami oraz z szybko zmniejszającą się jasnością. Całe zjawisko trwało 5,2 s i zakończyło się w okolicach Zielonej Góry, na wysokości 44,5 km. Ślad miał długość aż 135 km.

Prędkość początkowa przy wejściu obiektu w atmosferę wynosiła 27,1 km/s i po około 3 sekundach, gdy ciało doszło do wysokości 60 km, zaczęła szybko maleć. Pod koniec wynosiła 13,6 km/s. To jednak zbyt duża wartość, by można było podejrzewać, że jakiś mały fragment doleciał do powierzchni - cały obiekt spalił się przy wejściu w atmosferę. Specjaliści ustalili, że pochodził on z okolic Jowisza.

Pełen raport o zjawisku, przygotowany przez PKiM, można przeczytać tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ krf/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA szuka krótkofalowców do łączności radiowych z polskim astronautą na ISS

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera