Kartofel częściowo rozszyfrowany

Dzięki naukowcom z czterech kontynentów - w tym także z polskiego Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN - udało się poznać 1/4 genomu ziemniaka - informuje "Nature".

Choć kartofel to z pozoru zwykła i nieciekawa bulwa, jego genetyczne dziedzictwo jest bardzo skomplikowane. Każdy chromosom ziemniaka występuje bowiem w czterech kopiach, podczas gdy u człowieka mamy tylko dwie kopie - po ojcu i matce. Sekwencjonowanie takiego genomu to niezwykle żmudna i skomplikowana praca.

Aby ułatwić sobie zadanie, naukowcy wyhodowali całą roślinę z jednej komórki pyłku. W rezultacie powstały ziemniaki monoploidalne - z tylko jedną kopią genomu. Jego analiza pozwoliła stworzyć szablon, przy pomocy którego można było zebrać razem dane dotyczące DNA rzadkiej odmiany diploidalnej (z genomami dwóch roślin - "rodziców").

Jednak mimo tych zabiegów udało się zsekwencjonować tylko około 55 procent genomu odmiany diploidalnej. Jak twierdzi Robin Buell z Michigan State University w East Lansing, do pełnej analizy zwykłego ziemniaka (o poczwórnym genomie) potrzebne będą nowe metody, pozwalające badać dłuższe fragmenty DNA.

Mimo ograniczeń, wyniki badań już teraz mogą się przydać do genetycznego ulepszania kartofli. Wiele genów odpowiedzialnych za odporność na choroby okazało się na przykład uszkodzonych. Dalsze badania powinny ujawnić geny zwiększające plony lub nadające bulwom cechy ważne przy smażeniu frytek bądź wyrobie skrobi. Ziemniaki to czwarta pod względem plonów roślina uprawna - co roku wykopuje się ich około 330 milionów ton, z czego w Polsce - 10,5 miliona.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera