Symulacje, przeprowadzone za pomocą zaawansowanych komputerowych metod kalkulacyjnych sugerują, że zwykły wodny lód może stanowić jeden z najbardziej pojemnych magazynów wodoru. Tego typu układy są kluczowe dla rozwoju gospodarki opartej na tzw. czystej energii, czyli na wodorze, informuje "The Journal of Physical Chemistry Letters".
Jednak, jak dowodzą w swych teoretycznych kalkulacjach naukowcy z California Institute of Technology (USA) niekwestionowanym liderem spośród łatwo dostępnych materiałów do gromadzenia dużych ilości wodoru jest... woda, a dokładniej - woda w postaci krystalicznej, czyli lód.
Obliczenia nie były przeprowadzone na byle kartce papieru. W symulacyjnych badaniach użyto zaawansowanego modelowania stosowanego zazwyczaj do rozwiązywania problemów z zakresu mechaniki kwantowej, połączonego z wysoko wydajną procedurą analizy statystycznej. Za pomocą podobnej metody naukowcy kilka lat wcześniej przewidzieli ilości wodoru, jakie teoretycznie da się zmagazynować w już dziś "konwencjonalnie" przebadanych materiałach tzw. MOFs (metal-organic frameworks), czyli metalo-organicznych klatkach.
Z kalkulacji wynika, że o ile w najbardziej pojemnych MOFs można zgromadzić około 1.3 procent wodoru (wagowo), to w lodzie da się upakować niemal 4 procent tego gazu (dokładnie 3.8 proc., wagowo)!
Choć według obliczeń, by osiągnąć najwyższą wydajność wprowadzanie wodoru do struktury krystalicznej lodu musi być prowadzone w temperaturze około minus 123 stopni Celsjusza (150K), to jednak do długotrwałego przechowywania gazu wystarczy utrzymywanie uwodornionego lodu w temperaturze nieco poniżej temperatury zamarzania wody (kilka stopni Celsjusza poniżej 0). Do opróżniania lodowej krystalicznej struktury z gazu wystarczy podgrzanie lodu do temperatury powyżej 0 stopni Celsjusza, czyli po prostu przekształcenie lodu w wodę. Co równie ważne, zarówno proces ładowania, jak i rozładowywania lodowego magazynu wodoru może być prowadzony pod umiarkowanie podwyższonym ciśnieniem i są to procesy w pełni odwracalne!
Według naukowców, wyniki teoretycznych obliczeń są na tyle interesujące i zaskakujące, że konieczne jest eksperymentalne zweryfikowanie danych uzyskanych z badań modelowych. Gdyby wyniki te się potwierdziły w całości, woda stałaby się jednym z najbardziej pożądanych materiałów i głównych filarów nowej światowej gospodarki opartej na wodorze.
PAP - Nauka w Polsce
klg/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.