Naukowcy: jeżowiec widzi całym sobą

Naukowcy z Uniwersytetu Goeteborga wykazali, że morskie jeżowce, choć nie mają oczu, widzą i tak - całym ciałem. Wyniki badań opisali w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Większość zwierząt reaguje na światło, dostrzegając obraz na przeróżne skomplikowane sposoby, dzięki czemu lepiej funkcjonuje w środowisku. Dobry przykład zaawansowania narządu wzroku stanowią fasetkowe oczy owadów. Złożoność oka zadziwiała już Karola Darwina oraz innych biologów ewolucyjnych, skłaniając ich do refleksji, w jaki sposób tak niezwykle złożona struktura ewoluowała na drodze naturalnej selekcji.

Jednocześnie niektóre organizmy, np. morskie jeżowce, reagują na światło, choć nie mają oczu. Ich wcześniejsze badania dowiodły, że te morskie bezkręgowce posiadają dość dużą liczbę genów, które u innych zwierząt są potrzebne do rozwoju siatkówki (wrażliwej na światło tkanki, występującej m.in. u ludzi). Jeżowce mają kilka genów kodujących opsynę - białko, które można znaleźć w siatkówce oka i które jest potrzebne, by widzieć.

Wiedząc o tym, ekolog morski z Uniwersytetu Goeteborga - Sam Dupont chciał sprawdzić, gdzie u jeżowców występuje opsyna i gdzie znajdują się ewentualne fotoreceptory - struktury wrażliwe na światło. "Po prostu ciekawiło nas, czym jeżowce widzą" - opowiada.

Dupont i jego współpracownicy doszli do wniosku, że fotoreceptory obecne są na szczycie i u podstawy nóżek ambulakralnych, które wyrastają z całego ciała jeżowców i służą do przemieszczania się.

"Cały dorosły jeżowiec funkcjonuje jak jedno, wielkie, złożone oko. Natomiast cień rzucany przez część jego kolców na komórki wrażliwe na światło może nawet sprawiać, że jeżowiec widzi kierunkowo" - tłumaczy Dupont.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera