<p> <strong>Gonitwy husarskie, pokazy walk rycerskich i tańca dworskiego oraz kiermasz rękodzieła artystycznego i koncerty odbędą się w weekend</strong> – w ramach Festynu Rycerskiego i Jarmarku Jagiellońskiego – na Starym Mieście w Sandomierzu (Świętokrzyskie). </p>
Przez dwa dni jarmarku swoje wyroby i prace na drewnianych kramach ustawionych wokół sandomierskiego ratusza będą prezentowali rzemieślnicy i artyści z różnych zakątków Polski.
W sobotę na rynku będzie można obejrzeć zmianę warty i paradę rycerską w wykonaniu rekonstruktorów z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Przygotowano plenerowy mecz szachowy – symultanę z udziałem arcymistrza gry w szachy. Na scenie Małego Rynku wystąpią lokalni artyści, a wieczorem – Skaldowie.
Na niedzielę zaplanowano widowisko, prezentujące historię sandomierskiej wojskowości od X do XVII w. Będzie można obejrzeć uzbrojenie wojów z początków polskiej państwowości i walki rycerskie z czasów wypraw krzyżowych oraz broń i uzbrojenie rycerzy biorących udział w bitwie pod Grunwaldem.
Będą także pokazy walk na siedemnastowieczne szable, szpady i rapiery oraz pokazy musztry paradnej i bojowej halabardników, muszkieterów, pikinierów, a także żołnierzy walczących mieczami dwuręcznymi.
Tancerze pokażą jak zmieniał się taniec dworski na przestrzeni wieków. Będzie można przyjrzeć się także dworskiej modzie.
Z kolei na dziedzicu Collegium Gostomianum kawalerzyści odtworzą gonitwy husarskie. Będą wykazywali się w sprawności władania m.in. kopią, włócznią i szablą. Zaplanowano także pokazy artyleryjskie i turniej łuczniczy.
Organizatorami Jarmarku Jagiellońskiego i Festynu Rycerskiego są: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury i Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
PAP - Nauka w Polsce
ban/ mlu/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.