Maść nitroglicerynowa pomocna w leczeniu ukąszonych przez węże

Maść nitroglicerynowa, hamująca pulsowanie naczyń limfatycznych, zwiększa szanse przeżycia po ukąszeniu przez jadowitego węża - informują naukowcy z Australii na łamach pisma &quot;Nature Medicine&quot;. <br /><br />

Działanie leku polega na opóźnieniu rozprzestrzeniania zawartych w jadzie toksyn, przez co ofiary ukąszeń zyskują cenny czas niezbędny na otrzymanie pomocy medycznej.

Według statystyk, każdego roku w wyniku ukąszeń przez węże na świecie umiera około 100 tys. osób, a kolejne 400 tys. wymaga amputacji kończyn.

W jadzie wielu gatunków węży obecne są toksyny w postaci dużych cząsteczek, które przez naczynia limfatyczne dostają się do krwi.

Dirk van Helden wraz z kolegami z University of Newcastle odkrył, że zastosowanie leku rozszerzającego naczynia krwionośne - nitrogliceryny w maści - zwiększa szansę przeżycia szczurów, którym wstrzyknięto jad węża, aż o 50 proc.

Naukowcy zaobserwowali, że lek zmniejsza tempo transportu jadu w układzie limfatycznym szczurów. Następnie podali ten sam lek znakowany radioaktywnie zdrowym ochotnikom i stwierdzili, że również u ludzi hamuje on transport cząsteczek w naczyniach limfatycznych.

Zdaniem autorów pracy, zastosowanie maści nitroglicerynowej zwiększy szanse przeżycia ofiar ukąszeń węży i wydłuży czas niezbędny na udzielenie ukąszonym niezbędnej pomocy. 

PAP - Nauka w Polsce

kdo/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prywatny japoński lądownik Resilience wszedł na orbitę wokół Księżyca

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera