
<strong>Paweł Matusik z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest laureatem konkursu "Studencki Nobel 2011". </strong>Wraz z tytułem najlepszego polskiego studenta otrzymał 10 tys. złotych. Nagrody przyznawane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów wręczono w poniedziałek w Sejmie RP. <br /><br />
Zdobywca Studenckiego Nobla 2011 Paweł Matusik jest studentem VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. "Moją pasją są choroby wewnętrzne, kardiologia, biologia molekularna. Działalność naukową rozpocząłem cztery lata temu" - powiedział dziennikarzom laureat.
Matusik uczestniczył m.in. w zagranicznych stażach naukowych w Wielkiej Brytanii. Pracuje już w międzynarodowym projekcie badawczym pod opieką prof. Tomasza Guzika. Jest laureatem nagrody Polskiej Akademii Nauk czy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Od października - już po studiach - rozpoczyna staż kliniczny.
Jak przyznał największy wpływ na jego zainteresowania naukowe wywarli prof. Tomasz Guzik i prof. Tomasz Grodzicki. "Zainteresowali mnie działalnością naukową, pokazali, że w życiu warto robić to, co jest ważne i to, co ma sens. W tej pracy najważniejsze jest, by stawiać na jakość, nie tylko naukowo-badawczą, ale jakość całej swojej działalności społecznej czy sportowej" - wyjaśnił.
Czy marzy mu się prawdziwa Nagroda Nobla? "Każdy człowiek, który zajmuje się nauką myśli o Noblu, ale nie jest to główny cel i główna motywacja do działania. Żadna nagroda i wyróżnienia, nie są - przynajmniej w moim przypadku - motywacją" - zaznaczył.
Drugie miejsce w konkursie zajął Krzysztof Wojewodzic z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na trzecim znalazła się studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego Anna Reder.
Oprócz zwycięzcy Studenckiego Nobla, w konkursie nagrodzono również 10 studentów najlepszych w poszczególnych kategoriach. Tomasz Wdowik z Politechniki Warszawskiej okazał się najlepszym studentem w dziedzinie nauk rolniczo-przyrodniczych. Wojciech Woda z Politechniki Wrocławskiej wygrał w kategorii nauk ścisłych. W dziedzinie nauk prawniczych wybrano Agatę Pieńkosz z Uniwersytetu Warszawskiego, a wśród studentów nauk humanistycznych wskazano na Krzysztofa Wojewodzica z Uniwersytetu Wrocławskiego.
W kategorii nauki medyczne i nauki o zdrowiu zwyciężyła studentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie Karolina Janikowska. Najlepszą wśród studentów nauk ekonomicznych okazała się Małgorzata Karaś ze Szkoły Głównej Handlowej. W dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych zwyciężył Norbert Tomasz Kuder z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Aneta Dembek z Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku wygrała w kategorii sport. W dziedzinie sztuki za najlepszą uznano Agnieszkę Gaczkowską z Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Karolina Jaworska była najlepsza w kategorii języki obce.
Konkurs Studencki Nobel, organizowany od 2009 roku przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, ma promować i nagradzać najzdolniejszych studentów z całej Polski. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wysoką średnią, ale także wieloma innymi osiągnięciami, przede wszystkim aktywnością naukową i społeczną. W tym roku do konkursu zgłosiło się 790 studentów ze 116 uczelni w kraju.
"Wszystkie osoby, które zostały nagrodzone mają nie tylko ogromne osiągnięcia w działalności naukowej, czy społecznej ale też w dziedzinie biznesowej, mogą pochwalić się stażami w placówkach zagranicznych" - wyjaśnił dyrektor krajowy konkursu Jakub Ziółkowski.
Jak przyznał w tym roku rywalizacja między uczestnikami była bardzo duża, dlatego bardzo trudno było wybrać zwycięzcę. "Poziom konkursu podnosi się z roku na rok. Debatowaliśmy długo i wybór był ciężki, ale jesteśmy pewni, że jest słuszny" - podkreślił Ziółkowski.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.