
<strong>Po półtora miesiąca wytężonej pracy zakończyła sezon Polsko-Egipska Misja Konserwatorska w Marinie El-Alamein</strong>. Jej kierownikiem jest prof. Stanisław Medeksza, ale w terenie pracami kierował prof. Rafał Czerner, obaj z <a href="http://www.wa.pwr.wroc.pl/">Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej</a>.
"W tegorocznych działaniach skupiliśmy się na anastylozie monumentalnego pomnika nagrobnego na nekropoli południowej oraz kontynuowaliśmy pracę w rejonie na południe od centralnego placu antycznego miasta, w zachowanych reliktach miejskich łaźni" - wyjaśnia prof. Czerner.
Rekonstruowany przez misję grobowiec (T17) odkryli w 1997 roku również Polacy działający w ramach ekspedycji archeologicznej Centrum Archeologii
Śródziemnomorskiej UW, kierowanej przez prof. Wiktora A. Daszewskiego. Grobowiec miał formę naśladującą kiosk, wydłużony w kierunku wschód-zachód, nakryty spłaszczonym dwuspadowym dachem. Jego frontowa, wschodnia elewacja była zwieńczona tympanonem, podbudowanym niedekorowanym belkowaniem i dwoma płaskimi pilastrami o zgeometryzowanych głowicach.
Natomiast na terenie historycznej zabudowy mieszkalnej specjaliści podjęli się głównie bieżącej konserwacji. Zabytki ulegają tu szybkiej destrukcji - erozji pod wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego konieczne jest prowadzenie ciągłej uzupełniającej konserwacji.
"Podobnie zresztą czyniono to w czasach historycznych. Ślady po takiej antycznej konserwacji widać na przykład w południowym portyku centralnego placu" - dodaje architekt.
Architekci i konserwatorzy zajęli się również konstrukcjami położonymi na południe od centralnego placu antycznego miasta. W usytuowanych tam łaźniach oprócz anastylozy kilku kolumn i murów, specjaliści zabezpieczyli relikty mozaiki ułożonej w jednym z portyków, pięknej posadzki z dużych płyt popielatego marmuru i marmurowej okładziny ścian.
PAP -Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.