Człowiek Lodu miał zepsute zęby

Człowiek Lodu sprzed 5300 lat, którego mumię znaleziono przed 20 laty w Alpach, miał zepsute zęby - wynika z najnowszych badań, o których informuje serwis Discovery News. 

Badania za pomocą tomografu komputerowego dowodzą, że Człowiek Lodu miał problemy z próchnicą i chorobami przyzębia. Być może był to skutek diety bogatej w węglowodany. Mimo to słynny Człowiek Lodu miał wszystkie zęby w chwili tajemniczej śmierci w wieku około 40 lat.

"W ciągu ostatnich 20 lat mumię badano na wszelkie sposoby, zarazem antropologicznie, jak i medycznie. Jednak nie przeprowadzono badań w zakresie patologii jamy ustnej" - wyjaśnia zaangażowany w projekt, Roger Seiler z Centrum Medycyny Ewolucyjnej Uniwersytetu w Zurichu.

Seiler, wraz z naukowcami z Bolzano, zastosował najnowszą technologię z zakresu tomografii komputerowej. Badacze zidentyfikowali ślady zapalenia przyzębia oraz dwa uszkodzenia mechaniczne zębów. Ponadto liczne dziury w zębach.

To ostatnie zwróciło szczególną uwagę naukowców. "Te patologie są znakiem zmiany w neolitycznej diecie" - wyjaśnia Albert Zink z Europejskiej Akademii (EURAC) w Bolzano.

Wiadomo, że Człowiek Lodu jadł rodzaj pszenicy, niegdyś uprawianej powszechnie od Atlantyku po Persję, zwany pszenica samopsza. Dieta neolityczna wiązała się ze spożywaniem większej ilości węglowodanów.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera