Miłośnicy astronomii opowiedzą o swojej pasji podczas otwarcia planetarium CNK

<strong>19 czerwca w Warszawie otwarta zostanie najbardziej oczekiwana atrakcja Centrum Nauki Kopernik - planetarium.</strong> Podczas uroczystości, w ramach której odbędzie się m.in. koncert Urszuli Dudziak pod tytułem &quot;Niebo dźwięków&quot;, głos zabiorą także miłośnicy astronomii.

Seria prezentacji multimedialnych przygotowanych przez pasjonatów nieba odbędzie się pod wspólnym tytułem "Moje niebo. I ty możesz uprawiać astronomię". Wystąpienia będą miały mało znaną w Polsce formułę Pecha Kucha, czyli "nieformalnego i przyjacielskiego gadu-gadu". Zakłada ona prezentację 20 slajdów w ściśle określonym czasie - 6 minut i 40 sekund (po 20 sekund na każdy slajd). Taka dynamiczna forma dzielenia się wiedzą na dany temat staje się coraz popularniejsza na świecie - tak zwane mikroprelekcje mają olbrzymie rzesze fanów, a ich najbardziej znana wersja, TED (7, 12, 18 minut) stała się już globalną marką.

Podczas otwarcia planetarium "Niebo Kopernika" wystąpi siedmiu miłośników astronomii, którzy nie tylko zaprezentują swoje osiągnięcia, ale przede wszystkim pokażą, że każdy "może uprawiać astronomię".

Gospodarzem spotkania będzie Karol Wójcicki, pracownik nowego warszawskiego planetarium. Zaprezentuje akcję liczenia gwiazd, która poprzedziła otwarcie planetarium.

O poszukiwaniu komet na zdjęciach pochodzących z kosmicznego obserwatorium SOHO opowie Michał Kusiak, odkrywca ponad 100 komet i koordynator międzynarodowego programu "Sungrazing Comets".

"Skupię się przede wszystkim na historii odkryć i powiem, jak z programu, w którym brali udział profesjonalni astronomowie został wyodrębniony projekt, w którym prym wiodą miłośnicy astronomii" - zdradza Kusiak.

Swoje 6 minut i 40 sekund będzie miała też astrofotografia. Tę dziedzinę przedstawi Adam Jesionkiewicz, który jest jednym z najbardziej uznanych fotografów nieba w Polsce.

Zaraz potem wystąpi Paweł Maksym z Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu. Jego największą pasją są zakrycia gwiazd.

"Mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsze obserwacje zakrycia gwiazdy - dobrze udokumentowane i wykorzystane naukowo - wykonał Mikołaj Kopernik. To był Aldebaran w 1497 roku" - wyjaśnia Maksym. "Podobna okazja trafi się w kwietniu 2014 roku. Warto z niej skorzystać, będę do tego zachęcał" - dodaje.

Aleksander Cieśla to prekursor szkiców astronomicznych w Polsce. Zaprezentuje proste i efektowne techniki, z których korzystają miłośnicy astronomii.

O obserwacjach meteorów opowie jeden z twórców Polskiej Sieci Bolidowej, Przemysław Żołądek. Umiejętność wyznaczania trajektorii przelotu meteorów i miejsca potencjalnych spadków meteorytów wykorzystuje przy próbach pozyskania materii z kosmosu.

Janusz Wiland, prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii udowodni zaś, że własnoręcznie można zbudować teleskop. Sam skonstruował ich już kilkadziesiąt.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wynalazki powstałe z myślą o kosmosie stosujemy na co dzień, np. w smartfonie

  • 16.04.2025  PAP/Radek Pietruszka

    SpaceX: członkowie misji Ax-4 polecą na orbitę w nowej kapsule Dragon

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera