Studenci płyną na tratwie z plastikowych butelek

<p> <strong>Tratwą, zbudowaną z ponad trzech tysięcy plastikowych butelek, płynie po Sanie trzech studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu (Podkarpackie).</strong> Wyprawa zaczęła się w sobotę i zainaugurowała II Tydzień Ekologiczny. </p>

Tratwę, która waży 300 kg, zwodowano w Wyszatycach, skąd studenci dopłyną do Radymna. Tam przenocują i w niedzielę dotrą do Jarosławia.

Uczestników wyprawy na tratwie asekuruje opiekun z uczelni, ratownik i czterech innych studentów. Wszyscy oni płyną kajakami.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka jarosławskiej uczelni Joanna Burzyńska, tratwę wykonali studenci z Akademickiego Klubu Turystycznego PTTK Trekker. Zbieranie butelek wraz z budową tratwy zajęło im trzy miesiące.

"Butelki zbierali wszyscy - studenci, pracownicy. Akcja zbiórkowa trwała też w (...) akademiku. Do akcji przyłączyli się studenci wszystkich kierunków. Worki zapełnione butelkami przynosili również mieszkańcy" - dodała Burzyńska.

Do związania tratwy zużyto dwa kilometry sznurka. "Były obawy, czy będzie się trzymać, ale znaleźliśmy patent" - powiedział jeden z budowniczych Łukasz Strug.

Butelkowa tratwa ma już za sobą próbny rejs w Radymnie, w czasie, którego okazało się, że choć pływa, to konieczne są kosmetyczne poprawki m.in. odpowiednie dociążenie. Studenci zainstalowali też burty, by zwiększyć bezpieczeństwo załogi.

Tratwę oznakowano bannerem jarosławskiej uczelni, a także transparentami i flagami przedstawiającymi logo klubu turystycznego Trekker oraz humorystycznymi napisami i rysunkami, dopingującymi do podróży.

W sobotę tratwę przetransportowano, spod budynku uczelni do Wyszatyc, na specjalnej lawecie w asyście motocyklistów i policji.

Po spływie tratwa, jako pomnik ekologiczny stanie na parkingu przed halą sportową uczelni. "Mamy też pomysł na nakrętki, bo nic nie może się zmarnować. Zostaną sprzedane, a cały dochód przekażemy na rehabilitację 1,5 - rocznej Ani, podopiecznej Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku" zaznaczył Strug.

Spływ tratwą zainaugurował II Tydzień Ekologiczny. W jego ramach przez tydzień odbywać się będą m.in. warsztaty dla uczniów, zajęcia terenowe w szkółce leśnej, a przede wszystkim akcja Eko-las - organizatorzy będą wręczać za każde pięć kilogramów makulatury drzewko z nadleśnictwa. API

PAP - Nauka w Polsce

amac/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera