60 miejsc czeka na energetyków jądrowych na UW

<strong>Do końca czerwca trwa rekrutacja na nowy kierunek na Uniwersytecie Warszawskim - energetyka i chemia jądrowa</strong>. Na razie chętni są przyjmowani na studia licencjackie.

"Jest to makrokierunek, prowadzony przez dwa wydziały - fizyki i chemii, dlatego program obejmuje podstawę programową zarówno chemii jak i fizyki. Oprócz tego mamy przygotowane specjalistyczne przedmioty: podstawy fizyki subatomowej, zastosowania fizyki jądrowej, obejmujące zastosowania energetyczne, medyczne i przemysłowe, zaawansowana fizyka jądrowa oraz chemia jądrowa" - powiedział PAP koordynator pełnomocnik dziekana Wydziału Fizyki ds. makrokierunku dr Przemysław Olbratowski. Studenci poznają też zasady ochrony radiologicznej. Jak podkreślił Olbratowski, program studiów został przygotowany zgodnie z wymaganiami dotyczącymi szkoleń na inspektorów dozoru jądrowego. "Mamy zezwolenie prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, aby nasi absolwenci mogli przystąpić do egzaminu państwowego na inspektorów bez konieczności uczestniczenia w obowiązkowych kursach" - zaznaczył.

Na młodych ludzi, którzy rozpoczną studia w październiku, czekają też obowiązkowe praktyki. Uczelnia stara się, aby były one jak najbardziej atrakcyjne i pożyteczne. "Ubiegamy się o fundusze, dzięki którym zamierzamy sfinansować m.in. wycieczki do elektrowni jądrowych, ale też np. stypendia" - wyjaśnił Olbratowski.

Aby ubiegać się o przyjęcie na studia na nowym kierunku trzeba mieć zdaną maturę z obowiązkowych przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki, języka obcego i jednego wybranego przedmiotu (matematyki, fizyki lub informatyki) przynajmniej na podstawowym poziomie oraz na poziomie rozszerzonym z chemii, fizyki, matematyki lub informatyki. Rejestracja kandydatów prowadzona jest przez internet za pośrednictwem strony internetowej UW.

Uczelnia planuje przyjąć na nowy kierunek 60 osób. Jak poinformował PAP Olbratowski, w ciągu pierwszych pięciu dni rekrutacji zgłosiło się 26 kandydatów. W następnym roku akademickim mają zostać uruchomione na tym kierunku studia drugiego stopnia.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera