Historia i kultura

"Gazeta Wyborcza": Tempus fugit, czyli koniec łaciny

13 czerwca rozpocznie się akcja w obronie łaciny. To efekt decyzji resortu edukacji, w wyniku której od 2015 r. ma ona zniknąć z matury. Razem z - równie &quot;niszowymi&quot; - filozofią, historią muzyki i wiedzą o tańcu, informuje &quot;Gazeta Wyborcza&quot;. <br />


Teraz z możliwości zdawania łaciny korzysta mniej niż promil maturzystów, czyli ok. 200 osób rocznie. To za mało, by przedmiot utrzymać na egzaminie, uznało MEN.

- Podążamy za radą rektorów; to ich rekomendacja - tłumaczy rzecznik resortu Grzegorz Żurawski. Uczelnie na podstawie ocen z przedmiotów maturalnych wybierają dla siebie studentów. - Skoro rektorzy uznali, że w rekrutacji nie jest im potrzebna łacina, nie ma sensu robić takiej matury, mówi rzecznik.

Niektórzy naukowcy uważają jednak, że ta decyzja to "błąd cywilizacyjny". MP

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera