<strong>Pojazd PAKS, skonstruowany przez studentów Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) Politechniki Warszawskiej zajął 3. miejsce w finale konkursu Shell Eco-marathon (SEM)</strong> w kategorii "Urban Concept" dla pojazdów spalinowych. PAKS na 1 litrze benzyny przejechał aż 300 km.
SEM to konkurs dla zespołów szkół średnich i uczelni z całego świata, które zdołają zaprojektować, zbudować i przetestować najbardziej wydajne pod względem energetycznym pojazdy. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans, wykorzystując przy tym jak najmniejszą ilość energii.
Celem kategorii "Prototype" jest zbudowanie eksperymentalnego pojazdu spalającego setne części litra na sto kilometrów. W kategorii "Urban Concept" biorą natomiast udział pojazdy, w których minimalne spalanie łączy się z konstrukcją samochodu zbliżonego do normalnych, miejskich pojazdów.
W kategorii "Urban Concept" najlepsi okazali się Duńczycy, którzy na ekwiwalencie 1 litra w swoim pojeździe pokonali 509 km.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznego wyniku. Trzecie miejsce w klasyfikacji pojazdów benzynowych to dowód na to, iż mimo skromniejszego budżetu niż zespoły z Francji czy Niemiec jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Najważniejsze wartości w Shell Eco-marathon to przecież przede wszystkim pomysłowość i ciężka praca. Wyniki naszych pojazdów napawają nas optymizmem i motywują do kolejnego startu w zawodach Shell Eco Marathon w przyszłym roku w Rotterdamie" - powiedział kierujący pracami zespołu PAKS Michał Szymański.
W konkursie SEM sukcesem może się także pochwalić drużyna reprezentująca Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej w kategorii "Prototype". Zdołała ona poprawić swój najlepszy dotychczasowy wynik osiągnięty w 2009 roku i jednocześnie ustanowić nowy rekord Polski wśród najbardziej efektywnych pojazdów. "Kropleka" pokonała 659 km na jednym litrze paliwa, co pozwoliło na zajęcie 37. miejsca w klasyfikacji generalnej (27. miejsce wśród samochodów napędzanych benzyną).
Zwycięzcą zawodów w kategorii "Prototype" okazał się pojazd studentów z Microjoule la Jolivelier, który na litrze paliwa przejechał 3688 km, czyli więcej niż wynosi odległość między Warszawą a Lizboną.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.