Pozostałości rytualnych ofiar Majów odkryte w studni w Chichen Itza w Meksyku

Meksykańscy archeolodzy badający naturalną studnię krasową na Półwyspie Jukatańskim odkryli różne przedmioty ofiarne, w tym ludzkie kości i inne artefakty - informuje serwis internetowy Fox News Latino. <br />


Odkrycia dokonali naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku oraz Jukatańskiego Uniwersytetu Autonomicznego, prowadzący badania jaskiń i naturalnych studni - tzw. cenote - na stanowisku w Chichen Itza, mieście Majów założonym w ok. 450 r. n.e.

Podczas prac w zalanej jaskini, połączonej podziemnym tunelem o długości 25 metrów z cenote koło piramidy-świątyni Kukulkana w Chichen Itza, archeolodzy odnaleźli na jej dnie starannie ułożone kości co najmniej sześciu ludzi oraz rozmaite przedmioty, w tym ceramiczne naczynia, jadeitowe koraliki, krzemienne noże i inne artefakty.

Jak głosi komunikat wydany przez Instytut, ofiary zostały złożone w okresie 900-1200 lat temu, w czasie trwania kilku długotrwałych pór suszy, jakie wówczas miały miejsce.

Na dnie pobliskiej cenote, na głębokości ok. 50 metrów, naukowcy odnaleźli kości kolejnych 20 osób oraz ponad 100 innych artefaktów, w tym kości zwierząt i ceramiczne figurki.

Zdaniem ekspertów, najnowsze znaleziska przypominają przedmioty odkryte wcześniej w jednej z dwóch tzw. Świętych Studni Chichen Itza, wokół których zostało zbudowane przez Majów miasto.

Według archeologa Guillermo de Anda, składanie w studniach ofiar z ludzi należy do nadal badanych przez naukowców rytualnych praktyk Majów, w których ofiary nie były zrzucane z krawędzi studni, ale starannie układane na dnie pod jej ścianami. JOT

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera