W Przemyślu powstaje placówka leczenia rysi

<p> <strong>Placówka leczenia rysi budowana jest w Przemyślu (Podkarpackie). Od jesieni ma działać w ramach miejscowego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych</strong> - poinformował Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii tego ośrodka. </p>

"Aktualnie wznosimy mury, zamówione zostały już elementy wyposażenia. Obok obiektu, gdzie będą leczone rysie, powstaje duża woliera. Natomiast wokół budynku na wiosnę zasadzono dodatkowo gatunki drzew i krzew, w których będą mogły się schować leczone drapieżniki" - powiedział Fedaczyński.

Inwestycja ma kosztować ponad 50 tys. zł. Powstaje przy pomocy Karpackiej Spółki Gazownictwa. "Od jesieni będą do nas trafiać rysie poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych lub ranione przez kłusowników" - wyjaśnił lekarz weterynarii.

Lasy Podkarpacia, głównie Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego są największą w Polsce ostoją rysia. Obecnie wymagające leczenia osobniki są przekazywane do ośrodka w Mikołowie koło Katowic lub ogrodów zoologicznych.

"Na Podkarpaciu żyje ponad 200 rysi. Należą do zwierząt, które widuje się niezmiernie rzadko. Ich tropy można czasami spotkać tylko w dzikich, niedostępnych śródleśnych kotlinach" - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

Ryś jest gatunkiem rzadkim, objętym rygorystyczną ochroną. Częściej pojawia się w niższych partiach gór, w pobliżu siedzib saren, które są głównym obiektem jego polowań. Sporadycznie atakuje jelenie. W przeciwieństwie do innych drapieżników, nie uznaje padliny. Woli mięso świeżo upolowane.

Jest drapieżnikiem z rodziny kotów. Ma brązowo-szarą skórę w czarne cętki, na końcach uszu pędzelki czarnych włosów. Jego długość dochodzi do 130 cm, długość ogona do 30 cm.

W Polsce, choć mniej licznie, rysie występują również w Puszczy Białowieskiej i Tatrach. Sztucznie zasiedlono je też w Kampinoskim Parku Narodowym. KYC

PAP - Nauka w Polsce

hes/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera