Uśmiechnięci mężczyźni mniej atrakcyjni dla kobiet

Mężczyźni, którzy chcą zrobić dobre wrażenie na dopiero co poznanej kobiecie, nie powinni od razu się uśmiechać od ucha do ucha - ostrzegają kanadyjscy badacze na łamach pisma &quot;Emotion&quot; Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. <br /><br />

Prof. Jessica Tracy, psycholog University of British Columbia, twierdzi, że zbyt szczery uśmiech już od pierwszego wejrzenia sprawia, że mężczyzna wydaje się być dla kobiety mniej atrakcyjny. Roześmiana twarz nie jest zatem dobrym sposobem na podryw, choć jest ona pozytywnie oceniana w codziennych kontaktach. Jeśli chodzi o atrakcyjność to znacznie lepsze wrażenie robią mężczyźni, którzy są dumni, zamyśleni lub nawet zawstydzeni.

Kanadyjscy badacze uzyskali takie odpowiedzi, gdy pokazywali ponad 1 tys. uczestnikom badania setki fotografii z różnymi wyrazami twarzy ludzi obojga płci. Kobiety z reguły za bardziej atrakcyjnych uznawały mężczyzn, którzy wyglądali na "niegrzecznych chłopców", takich jak James Dean czy Wampir Edward Cullen z kultowej sagi "Zmierzch". Najgorzej oceniani byli ci najbardziej uśmiechnięci.

Zupełnie inaczej postrzegane są kobiety. Z tych samych badań wynika, że dla mężczyzn najbardziej atrakcyjne są te, które są uśmiechnięte. Korzystne wrażenie robią również kobiety, które w wyrazie twarzy, jak i w zachowaniu wydają się być lekko zawstydzone.

Badacze nie potrafią wyjaśnić, skąd biorą się tak odmienne reakcje obu płci na uśmiech. Prof. Tracy podejrzewa, że uśmiechnięci mężczyźni mogą wydawać się bardziej zniewieściali. Z wcześniejszych badań wiadomo, że wydają się oni mniej dominujący. Uczona podkreśla jednoczenie, że nie należy z tego wnioskować, że mężczyźni nie powinni się uśmiechać. To byłby jeszcze większy błąd.

Według kanadyjskich badaczy, uśmiech może robić złe wrażenie jedynie przy pierwszym wejrzeniu i to na krótko. Dla utrzymania dłuższej znajomości szczególnie ważny jest uśmiech i bycie sympatycznym, na co też wskazywały wcześniejsze badania. "A my nie sugerujemy, by mężczyźni przestali być sympatyczni" - podkreśla prof. Tracy. ZBW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera