
Cyrkiel, jedyny zachowany instrument astronomiczny Jana Heweliusza i rycinę "Pejzaż wiejski z mostem" autorstwa astronoma będzie można oglądać od 11 maja na wystawie <strong>"Jan Heweliusz i Gdańsk jego czasów" </strong>w gdańskim ratuszu.
"Spuścizna naukowa po Janie Heweliuszu obejmuje około 20 dzieł, wydawanych w Gdańsku w latach 1647-1690, bogato ilustrowanych. Poza listami i dziełami astronomicznymi do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele pamiątek bezpośrednio związanych z gdańskim astronomem, dlatego każdy z tych przedmiotów posiada ogromną wartość historyczną" - wyjaśnia Dargacz.
Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. unikatową rycinę ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu "Pejzaż wiejski z mostem", wykonaną własnoręcznie przez Heweliusza. Nazwiskiem gdańskiego naukowca jest również sygnowany cyrkiel proporcjonalny. "Zgodnie z obecną wiedzą jest to jedyny zachowany instrument astronomiczny Heweliusza. Oba obiekty będą pokazywane w Gdańsku po raz pierwszy" - informują organizatorzy.
Na zwiedzających będzie czekała również zrekonstruowana na podstawie oryginalnych rycin i późniejszych fotografii makieta obserwatorium astronomicznego Heweliusza, które mieściło się na dachach kamienic przy ulicy Korzennej.
Wystawę zorganizowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG), Polską Akademię Nauk Bibliotekę Gdańską (PAN BG) i Archiwum Państwowe w Gdańsku (APG) będzie można oglądać do 29 stycznia 2012 r.
Komisarzami i autorami scenariusza ekspozycji są: Ewa Bojaruniec, Janusz Dargacz, Piotr Paluchowski z Działu Historii MHMG. Powstała ona przy współpracy z Krystyną Jackowską (PAN BG) i Katarzyną Kubicką (APG).
W tym roku obchodzona jest 400. rocznica urodzin gdańskiego astronoma. Rok 2011 został ustanowiony Rokiem Heweliusza przez Sejm. Posłowie podjęli taką decyzję na wniosek gdańskiego samorządu.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.