<strong>Wystawa roślin mięsożernych, wycieczki po ogrodach uniwersyteckich, kiermasze kwiatów </strong>- takie atrakcje przygotował Uniwersytet Warszawski z okazji 200. rocznicy założenia u podnóży skarpy wiślanej w Warszawie ogrodu botanicznego. Obchody rozpoczną się 14 maja.
14 maja od godz. 9 do 12 w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej UW odbędą się prelekcje o pierwszym Ogrodzie Botanicznym UW. Poza tym zostanie otwarta wystawa "Królestwo Flory. 200-lecie pierwszego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego". Na zwiedzających będzie też czekał kiermasz kwiatów i roślin. Ponadto będzie można wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem po zabytkowym terenie Uniwersytetu oraz spacerze po uniwersyteckich ogrodach z Ireną Bajerską, architektem krajobrazu, projektantką ogrodu przy BUW oraz ogrodu dachowego Biblioteki.
Obchodom 200-lecia założenia Ogrodu Botanicznego UW towarzyszy też Wystawa Roślin Mięsożernych, 14 i 15 maja w Ogrodzie Botanicznym UW.
Od 15 maja do 15 czerwca będzie można z kolei wziąć udział w konkursie fotograficznym "Przyroda UWieczniona". Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.uo.uw.edu.pl
W lipcu w Ogrodzie Botanicznym UW odbędzie się Wystawa Lilii i kompozycji kwiatowych oraz Festiwal Róż, a we wrześniu - ekspozycja "Rośliny, Owady, Miód" oraz Dni Storczyków.
O historii uniwersyteckich ogrodów można przeczytać w wywiadzie z głównym ogrodnikiem UW, Barbarą Siedlicką, "Pośród kwitnących datur i magnolii" (http://www.uw.edu.pl/strony/pismo/pismo_1102.pdf).
Jak informuje uczelnia na swojej stronie internetowej, ogród botaniczny UW powstał na potrzeby istniejącej od 1809 roku Szkoły Lekarskiej z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego. Kilka lat później ogród, wraz z całym terenem otaczającym Pałac Kazimierzowski, został przekazany Królewskiemu Uniwersytetowi Warszawskiemu.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.