Koło Neapolu odkryto rzymski grobowiec sprzed ponad 1800 lat

Rzymskie mauzoleum z II w. n.e. odkryli koło Neapolu włoscy archeolodzy - informuje serwis internetowy Independent UK. <br />


Odkrycia dokonano w mieście Pozzuoli nad Morzem Tyrreńskim, położonym w prowincji Neapol w Kampanii, w południowej części Włoch.

Miasto zostało założone przez Greków w ok. 530 r. p.n.e., a w czasach rzymskich jako Puteolanum stało się jednym z ważniejszych miast Italii i najważniejszym portem jej południowej części.

Podczas usuwania przez policję przy pomocy ciężkiego sprzętu około 60 ton odpadków, składowanych w nielegalnym miejscu wśród XVII-wiecznych ruin, odkryto nieznany wcześniej tunel.

Wezwani na miejsce archeolodzy odkryli na końcu tunelu rzymski grobowiec z II w. n.e., zdobiony stiukami i innymi dekoracjami, który uznali za nadzwyczajne znalezisko.

W ostatnich latach powstawanie "dzikich" wysypisk śmieci stało się poważnym problemem dla włoskich władz, a stosy odpadów pojawiły się nawet wokół ruin Pompejów, miasta położonego 20 kilometrów od Neapolu, zniszczonego w 79 r. n.e. przez wybuch Wezuwiusza i zasypanego popiołem wulkanicznym.

Pozostałości Pompejów zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 r. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera