Meduza patrzy w górę

Australijska meduza Tripedalia cystophora nie ma wprawdzie mózgu, ale jej 24 oczka uważnie wypatrują tego, co znajduje się nad powierzchnią wody - informuje "New Scientist". 



Tripedalia cystophora żyje zwykle wśród porastających brzegi oceanu, zanurzonych w wodzie zarośli mangrowych. Jak na meduzę pływa całkiem dobrze, a duża liczba oczu umieszczonych dookoła ciała pomaga jej nie wpadać na korzenie mangrowców i inne przeszkody. Jak jednak zaobserwował Dan-Eric Nilsson, biolog z uniwersytetu w Lund, w strukturach otaczających niektóre z licznych oczu meduzy znajduje się ciężki kryształ gipsu, sprawiający, że niezależnie od położenia reszty ciała oko zawsze patrzy do góry.

By sprawdzić, czego składające się głównie z wody bezkręgowce wypatrują w górze, naukowcy umieścili je w przezroczysty, otwartym od góry zbiorniku umieszczonym wśród mangrowców Puerto Rico i monitorowali ich zachowanie za pomocą kamery video. Gdy zbiornik był o kilka metrów od skraju baldachimu gałęzi, meduzy wielokrotnie wpadały na przezroczystą ścianę z tej strony.

Gdy jednak zbiornik odsunięto na 12 metrów od drzew i patrząc w górę nie widziało się już gałęzi i liści - meduzy pływały we wszystkich kierunkach. Zdaniem Nilssona oznacza to, że meduzy wykorzystują drzewa do nawigacji - zbiornik uniemożliwiał orientację na podstawie sygnałów chemicznych, a wypatrywanie pod wodą było niemożliwe ze względu jej mętność. To pierwszy odnotowany przypadek wykorzystania przez bezkręgowca charakterystycznych punktów na powierzchni ziemi.

W cieniu drzew łatwiej znaleźć skorupiaki, którymi żywią się meduzy. Z dalszych doświaczeń wynika, że maksymalna odległość, z jakiej meduzy widzą drzewa to 8 metrów. PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera