NASA ogłosiła, dokąd trafią wycofane z użycia promy kosmiczne

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że wycofane z eksploatacji promy kosmiczne pojadą do muzeów w Kalifornii, na Florydzie i pod Waszyngtonem - podał serwis BBC. <br />


Prom kosmiczny Discovery trafi do Air and Space Museum w Udvar-Hazy Center w Wirginii, Atlantis pojedzie na Florydę do Kennedy Space Center, a Endeavour znajdzie się w California Science Center w Los Angeles.

Do muzeum także trafi nigdy nielatający w kosmos prototyp Enterprise. Otrzyma go Intrepid Museum w Nowym Jorku

Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor NASA Charles Bolden, o pozyskanie któregoś z promów kosmicznych do swoich zbiorów starało się 21 instytucji z całych Stanów Zjednoczonych.

Bolden, który sam latał cztery razy promami kosmicznymi, dodał, że "każdy z nich ma swoją historię do opowiedzenia".

NASA kończy program wahadłowców i planuje jeszcze tylko dwa ich starty. W tym roku w pożegnalne misje polecą jeszcze wahadłowce Endeavour i Atlantis. Potem astronautów wozić będą prywatne firmy oraz rosyjskie Sojuzy.

W czasie 30-letniej służby promów kosmicznych w NASA dwa z nich uległy katastrofie. W styczniu 1986 roku prom Challenger eksplodował w czasie startu zabijając siedmiu astronautów znajdujących się na pokładzie. Także siedmiu astronautów zginęło w 2003 roku w katastrofie promu Columbia, który uległ zniszczeniu przy wejściu w atmosferę podczas powrotu na Ziemię. Przyczyną było uszkodzenie osłony termicznej na jednym ze skrzydeł. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera