Zdaniem specjalistów, wskutek ruchów płyt tektonicznych europejska płyta w odległej przyszłości może się znaleźć pod płytą afrykańską - informuje serwis "BBC News".
Zimne, zbite skały północnego krańca Afryki niemal całkowicie wsunęły się pod płytę euroazjatycką, na której położona jest Europa. Jednak zdaniem Rinusa Wortela z uniwersytetu w Utrechcie, płyta afrykańska jest zbyt lekka, aby kontynuować ruch na północ.
Powolne zbliżanie się do siebie płyt - w tempie zaledwie kilku centymetrów na rok, zostało częściowo zahamowane przez ich kolizję w rejonie Turcji. W rezultacie fragmenty płyty afrykańskiej, które wsunęły się pod płytę euroazjatycka odłamały się i osuwają głębiej, zaś części płyty euroazjatyckiej - takie jak Baleary, Korsyka, Sardynia i Kreta - są pociągane w kierunku południowym.
Proces przesuwania się płyt może ulec odwróceniu i to Afryka będzie górą - a Europa wsunie się pod nią. Tak przynajmniej wynika z komputerowych symulacji oraz obserwacji trzęsień ziemi. Naukowcy nie wykluczają, że także w Europie potrzebne będą systemy ostrzegania przed tsunami - na przykład trzęsienie ziemi na Krecie w roku 1303 wywołało falę tsunami, która zniszczyła Heraklion i Aleksandrię. PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.