Historia i kultura

Antropolog sądowy na tropie zagadek przeszłości - wykład w Krakowie

<strong><a href="http://www.ma.krakow.pl/">Krakowskie Muzeum Archeologiczne</a> organizuje 28 kwietnia nietypowy wykład z cyklu prelekcji popularnonaukowych. </strong>Dr Andrzej Czubak z Instytutu Ekspertyz Sądowych opowie o tym, jak przywrócić tożsamość osobom, które żyły w przeszłości i odeszły w anonimową niepamięć.

Wykład będzie obejmować m.in. zagadnienia dotyczące definicji antropologii sądowej, stosowanych przez nią narzędzi i metod badawczych. Nie zabraknie ciekawostek z codziennej pracy antropologa sądowego. Omówione zostaną casusy Władysława Sikorskiego i "Jana Kochanowskiego" oraz zasadność i dokładność tego rodzaju ekspertyz.

Antropologia sądowa to część antropologii fizycznej, która zajmuje się analizą kości człowieka w przypadku niewyjaśnionego zgonu.

Jak informuje dr Czubak, antropologami sądowymi zostają absolwenci antropologii fizycznej, antropologii, archeologii, kryminalistyki, biologii ogólnej, biochemii, a także osoby posiadające teoretyczną i praktyczną wiedzę o osteologii człowieka i technikach poszukiwania szczątków ludzkich.

Praca antropologa jest systemem działań specjalistycznych dążących do indywidualnej identyfikacji konkretnej osoby. W kolejnych etapach następuje selekcja materiały kostnego, jego opis i mierzenie.

Wstęp na wykład jest bezpłatny. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera