<strong>Piotr Romanik, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku jest zwycięzcą VI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.</strong> W finale, który odbył się w Szkole Głównej Handlowej, pokonał 49 rywali. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem: "Inwestor na rynku - giełda, prywatyzacje, fuzje i przejęcia".
Wśród pięciu najlepszych uczestników znaleźli się kolejno: Maciej Smółko - również uczeń III LO w Białymstoku; Mateusz Małek z LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu; Krzysztof Caruk z XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie oraz Tomasz Kleszcz z LXIV LO im. S. I. Witkiewicza w Warszawie.
50 finalistów wyłoniono spośród ponad 21 tysięcy licealistów, którzy w grudniu 2010 r. przystąpili do eliminacji szkolnych. W pierwszym etapie finału zawodnicy rozwiązywali test wiedzy, który sprawdzał znajomość zagadnień z takich obszarów jak rynek kapitałowy, finanse przedsiębiorstw i zarządzanie strategiczne. W drugim etapie musieli wygłosić i obronić przed komisją przygotowaną wcześniej prezentację.
Na laureatów czekały cenne nagrody rzeczowe: laptopy i sprzęt elektroniczny, a dla dziesięciorga najlepszych Bank BGŻ ufundował stypendia w wysokości 5 tys. zł. Dzięki wsparciu Ministerstwa Skarbu Państwa każdy laureat Olimpiady otrzymał dodatkowo nagrodę finansową w wysokości 1500 zł. Dla laureatów i finalistów uczelnie organizujące Olimpiadę przewidziały znaczące ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia.
Olimpiadę organizuje Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma polskimi publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie, uniwersytetami ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.
Partnerami strategicznymi Olimpiady są: Narodowy Bank Polski oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. VI edycja Olimpiady została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Skarbu Państwa.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.