
<strong>Politechnika Opolska zachęcała 6 kwietnia kobiety do studiowania na tej uczelni. Akcję "Dziewczyny na politechniki" promowano podczas targów edukacyjnych w Opolu. </strong>"Politechnika jest kobietą. Chcemy pokazać, że politechnika nie jest jakimś strasznym zjawiskiem. W tej chwili już ponad 36 proc. naszych studentów nosi wysokie obcasy, ale chcemy dalej zachęcać do studiowania nauk technicznych" - powiedziała PAP prorektor ds. inwestycji PO, dr inż. Anna Król.
Prorektor podkreśliła, że kobiety mają wiele cech charakteru bardzo przydatnych w wykonywaniu zawodów technicznych. "Kobiety bardzo dobrze sprawdzają się w naukach technicznych, mają świeże podejście, są zdyscyplinowane, potrafią pracować w zespole, negocjować" - wyliczała Król.
Dodała że zmienia się też charakter współczesnych nauk technicznych, do tej pory kojarzonych raczej jako typowo męskie. "Kiedyś nauki techniczne kojarzone były z budownictwem, elektrotechniką czy mechaniką. Dzisiaj jest inaczej, dzisiaj mamy np. inżynierię biomedyczną i inżynierię środowiska, gdzie kobieca ręka jest bardzo potrzebna" - oceniła prorektor.
Na Politechnice Opolskiej najwięcej kobiet studiuje na kierunkach zgrupowanych w wydziałach wychowania fizycznego i fizjoterapii oraz zarządzania, ale panie pojawiają się też coraz częściej na architekturze, inżynierii produkcji i technice rolniczej i leśnej. "Tak naprawdę to męskim bastionem jest już tylko elektrotechnika, choć i tam pojawiają się kobiety" - wyjaśniła Król.
Akcja "Dziewczyny na politechniki" promująca studiowanie kobiet na uczelniach technicznych została zainicjowana kilka lat temu. Od tej pory - według danych jej inicjatorów - liczba kobiet na tych uczelniach wzrosła o ok. 10 tys. "Przełom nastąpił w ubiegłym roku, gdy po raz pierwszy w historii więcej absolwentek szkół średnich chciało studiować na politechnikach, niż na uniwersytetach. My się z tego bardzo cieszymy" - podsumowała prorektor. JSZ
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.