Po 2020 roku 45 proc. startów rosyjskich statków kosmicznych będzie odbywało się z nowego kosmodromu Wostocznyj - informuje rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.
Powołując się na materiały ogólnokrajowego kosmicznego konwentu innowacyjnego, który odbywał się w dniach 30 - 31 marca w mieście Uglegorsk w obwodzie amurskim, przedstawiciele Roskosmosu oświadczyli, że, według wstępnych obliczeń, za dziesięć lat najwięcej, bo około 45 proc., startów statków kosmicznych pędzie przypadało na kosmodrom Wostocznyj, za 44 proc. będzie odpowiadał Plesieck, a dzierżawiony od Kazachstanu Bajkonur - jedynie za 11 proc.
Obecnie z kosmodromu Bajkonur startuje 64 proc. statków, 30 proc. z Plesiecka, a pozostałe 6 proc. z innych kosmodromów. Debiut kosmodromu Wostocznyj przewidziany jest na 2015 rok, kiedy na orbitę zostanie z niego wyprowadzony pierwszy statek bezzałogowy. Starty statków załogowych rozpoczną się w 2018 roku.
Rosja ma nadzieję, że dzięki budowie pierwszego kosmodromu cywilnego będzie mogła uzyskać niezależność w działalności kosmicznej. KOC
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.