
<strong>Prof. Horst Lange-Bertalot, niemiecki badacz okrzemek, zostanie 24 marca doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.</strong> Naukowiec wyodrębnił 37 nowych rodzajów okrzemek oraz odkrył tysiąc nowych gatunków - poinformowała rzeczniczka uczelni Julia Poświatowska.
Urodził się w 1936 roku w Gdańsku. Choć większą część życia spędził w Niemczech, to przez długi czas mieszkał w Polsce, w tym między innymi w Szczecinie, gdzie od wielu lat współpracuje z ośrodkiem diatomologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Studia rozpoczął w 1956 roku na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Na tej uczelni w 1963 roku uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych, a w 1969 roku habilitował się z botaniki. Później pracował także na Uniwersytetach w Kassel i Koblencji, jednakże w 1971 roku powrócił na stałe do Frankfurtu nad Menem, uzyskując na tamtejszej uczelni nominację profesorską.
Badania nad okrzemkami prof. Lange-Bertalot podjął na początku lat siedemdziesiątych minionego stulecia. Najpierw były to prace z dziedziny ekologii, w której okrzemki występowały, jako wskaźniki stanu zanieczyszczenia wód. W ten sposób zdobył już na stałe miejsce w nauce. Kolejne prace, dotyczące zastosowania okrzemek jako organizmów wskaźnikowych, doprowadziły do dokładnych diagnoz taksonomicznych i uczyniły profesora wybitnym taksonomem okrzemek.
Horst Lange-Bertalot jest autorem niemal 200 publikacji naukowych, z czego 168 dotyczy okrzemek. Profesor badał materiały z całego świata, współpracował ze specjalistami z rozmaitych krajów, a na podstawie tych zarówno samodzielnych, jak i wspólnie prowadzonych badań, wyodrębnił 37 nowych rodzajów okrzemek oraz odkrył ponad tysiąc nieznanych przedtem gatunków.
"Wkład prof. Lange-Bertalota w rozwój szczecińskiego ośrodka diatomologicznego jest nieoceniony. Dzięki jego pomocy merytorycznej i materialnej, której od lat udziela Uniwersytetowi Szczecińskiemu, nie byłoby możliwe stworzenie tak liczącej się w świecie, a w Polsce wiodącej, placówki naukowej. Przyznanie prof. Horstowi Lange-Bertalotowi tytułu doktora honorowego Uniwersytetu Szczecińskiego będzie zatem najwyższym wyrazem wdzięczności i uznania" - podkreśliła Poświatowska.
Uroczystość nadania doktoratu hc prof. Horstowi Lange-Bertalotowi odbędzie się 24 marca o godzinie 13. w auli im. prof. Leona Babińskiego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Profesor wygłosi wykład: "Rodzaj Eunotia i jego ekologia".
Prof. Lange-Bertalot będzie dwudziestą siódmą osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Szczeciński nadaniem tytułu doktora honoris causa. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się między innymi: prof. zw. dr hab. Leszek Balcerowicz, prof. dr hab. Leszek Kołakowski, prof. John D. Barrow, prof. Richard Pipes oraz jedyna w tej grupie kobieta, Joanna Kulmowa.
Tytuł doktora honoris causa nadaje Senat Uniwersytetu Szczecińskiego osobom wybitnym, szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki i kultury. To najwyższe honorowe wyróżnienie akademickie może być nadawane: polskim uczonym, posiadającym tytuł naukowy profesora, za wybitne osiągnięcia naukowe lub za całokształt pracy naukowej, stanowiący poważny wkład w rozwój nauki oraz uczonym - obywatelom innych krajów, wyróżniającym się niekwestionowanym autorytetem naukowym, znanym ze swoich przyjaznych uczuć wobec narodu polskiego, jego historii i kultury. Uhonorowani mogą zostać również mężowie stanu o powszechnie uznanym autorytecie międzynarodowym, a także twórcy i specjaliści wyróżniający się wybitnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. ULA
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.