Beta-blokery sprzyjają gromadzeniu zbędnych kilogramów

Leki na nadciśnienie znane jako beta-blokery zmniejszają zdolność organizmu do spalania kalorii i tłuszczu, przyczyniając się do stopniowego zwiększania obwodu w pasie - wynika z raportu opublikowanego przez &quot;International Journal of Obesity&quot;. <br />


Australijscy naukowcy zaobserwowali, że wśród 11,4 tys. pacjentów z nadciśnieniem i/lub cukrzycą, osoby przyjmujące beta-blokery były cięższe o od 5 do 16 kilogramów i miały więcej centymetrów w talii. Bardziej szczegółowe obserwacje przeprowadzone wśród 30 pacjentów z nadciśnieniem wykazały, że leki te wpływały na zmniejszenie spalania kalorii i tłuszczów po posiłkach o 30 - 50 proc.

Co więcej, osoby przyjmujące beta-blokery wykazywały mniejszą aktywność fizyczną. W pewnym stopniu można również to wyjaśnić działaniem leków, które mogą spowalniać pracę serca i sprawiać, że pacjenci męczą się szybciej.

Zwiększenie masy ciała jest znanym efektem ubocznym leków beta- adrenolitycznych, zwłaszcza starszej generacji, jak atenolol czy metoprolol. Nowe wersje, takie jak carvedilol niosą ze sobą mniejsze ryzyko nabycia zbędnych kilogramów.

Leki na nadciśnienie nie są jednak jedynymi winowajcami. Oprócz oczywistych czynników, takich jak niewłaściwa dieta czy siedzący tryb życia, rolę odgrywają także antydepresanty, kortykosteroidy i niektóre leki na cukrzycę.

Prowadzący badania dr Paul Lee z St. Vincent's Hospital w Sydney podkreśla, że z powodu obaw związanych z wagą nie powinno się jednak zaprzestawać stosowania leków beta- adrenolitycznych. Należy natomiast regularnie kontrolować swoją wagę i w razie potrzeby skonsultować się z dietetykiem. KOC

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera