Ptasie wyrostki śpiewają lepiej, gdy słuchają ich damy

Dorastające samce ptaków śpiewających dłuższy czas uczą się, jak śpiewem zawrócić samicom w głowach. W obecności płci pięknej śpiewają jednak znacznie lepiej, niż ćwicząc w samotności. To odkrycie potwierdza wielkie znaczenie społecznego kontekstu dla procesu nauki - informuje &quot;Proceedings of the National Academy of Sciences&quot;. <br /><br />

Podobnie jak dzieci - mówić, młode ptaki uczą się świergotać, słuchając dorosłych. Z biegiem czasu na drodze prób i błędów starają się naśladować dźwięki swoich rodziców. Pierwsze odgłosy młodych ptaków można porównać do dziecięcego gaworzenia.

Do niedawna naukowcy sądzili, że ptasia młodzież wydobywa z siebie wyłącznie dość ułomne trele. A jednak nagrywanie i analiza odgłosów młodych zeberek świadczy o tym, że w obecności samicy pieśni brzmiały o wiele lepiej, niż kiedy samczyki ćwiczą bez obecności słuchaczek.

"Bardzo nas to zaskoczyło" - mówi członek Keck Center for Integrative Neuroscience z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco, profesor psychiatrii i fizjologii, Allison Doupe. - "Ptaki wybierały najlepszą wersję spośród piosenek, jakie prawdopodobnie umiały wykonać, i w kółko ją śpiewały. Brzmiały niemal jak osobniki dorosłe. Nastolatki umieją zatem więcej, niż nam zdradzają".

Trele młodych ptaków przeważnie brzmią dość mizernie. Ich późniejsza doskonałość jest wynikiem wyćwiczenia głosu, wielu prób i błędów - dodaje główny autor badania, Satoshi Kojima. Obecność innego ptaka musi powodować jakąś reakcję, która pozwala młodym wybrać i wykonać pieśni najlepsze, na jakie je stać. To świadczy o potędze wpływu elementów społecznych na kształtowanie pracy mózgu.

Odkrycie to pozwala lepiej zrozumieć obecne w mózgu mechanizmy, które uczestniczą m.in. w procesie nauki języka - mówi Doupe. Od dawna wiadomo, że element społeczny wpływa na proces nauki mowy u ludzi. Dowiedziono na przykład, że obecność matki pomaga doskonalić dziecięce gaworzenie. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera