<strong>Humaniści, którzy chcą poprowadzić badania naukowe np. w Rzymie, Wiedniu czy Londynie mogą się starać o przyznanie stypendium Fundacji Lanckorońskich. </strong>Wnioski o dofinansowanie badań można przesyłać do 15 maja.
"Zgodnie z umową i dotychczasową praktyką o stypendia mogą się ubiegać w zasadzie tylko archeologowie śródziemnomorscy, historycy, historycy sztuki, filologowie klasyczni i historycy filozofii. Zakres tematyki poruszanej przez historyków, historyków sztuki i historyków filozofii nie może wykraczać poza rok 1939" - informuje PAU.
Stypendia są przyznawane na okres od jednego do trzech miesięcy. Ze względu na dużą liczbę wniosków jest to zwykle jeden miesiąc. Stypendium może być przyznane ponownie na to samo zadanie badawcze. O przyznanie stypendium na przeprowadzenie innych badań stypendysta może się ubiegać po upływie dwóch lat.
Jak informuje PAU, stypendystom wyjeżdżającym do Rzymu Fundacja zapewnia mieszkanie w tym mieście. Uczonym prowadzącym badania w Wiedniu ułatwi zakwaterowanie.
"Stypendyści wyjeżdżający do Londynu otrzymują odpowiednio wyższe stypendium, które uwzględnia koszty zakwaterowania. () Stypendyści wyjeżdżający do innych ośrodków naukowych muszą we własnym zakresie znaleźć miejsce zakwaterowania i ze stypendium pokryć jego koszty" - napisano w regulaminie programu stypendialnego.
Stypendia corocznie rozdziela Komisja przy PAU, której członkami są również przedstawiciele pięciu uniwersytetów (Jagiellońskiego, Warszawskiego, Wrocławskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika).
Szczegółowe informacje na temat konkursu i formularz zgłoszeniowy są dostępne tutaj.
Fundacja Lanckorońskich jest kontynuacją założonego w 1960 przez Antoniego Lanckorońskiego Funduszu im. Karola Lanckorońskiego. Założycielką działającej dziś Fundacji była Karolina Lanckorońska. Swą obecna nazwę instytucja nosi od 1967 roku. Jej siedzibą jest Londyn i szwajcarski Fryburg.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.