Bezcenna statuetka faraona Echnatona odnaleziona w Kairze

Posążek faraona Amenhotepa IV Echnatona zrabowany podczas zamieszek w Kairze z Muzeum Egipskiego został odnaleziony koło kosza na śmieci w pobliżu muzeum - informuje serwis internetowy Discovery News.

Posążek z wapienia o wysokości około 30 centymetrów, przedstawiający faraona Echnatona w niebieskiej koronie, niosącego w rękach stolik ofiarny, został odnaleziony przez 16-letniego mieszkańca Kairu na Placu Wolności (Tahrir Sqaure) i odniesiony do jego domu.

Kiedy matka chłopca zobaczyła figurkę, poinformowała o niej swojego brata, dr Sabry Abdel Rahmana - wykładowcę z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze - a ten z kolei powiadomił Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Według komunikatu ministerstwa, posążek został zwrócony w nienaruszonym stanie z wyjątkiem odłupanej części stolika ofiarnego, którą znaleziono już wcześniej na terenie Muzeum Egipskiego.

Odzyskany posążek jest jedną z niewielu figurek przedstawiających postać faraona Echnatona, które archeologom udało się odnaleźć na stanowisku w Tell el-Amarna, gdzie znajdowała się zbudowana od podstaw przez Echnatona nowa stolica Egiptu - Achetaton (Horyzont Atona).

Faraon Amenhotep IV Echnaton, panujący w latach ok. 1351-1334 p.n.e., przeprowadził reformę religijną, próbując na stałe wprowadzić w Egipcie monoteizm - wiarę w jednego tylko boga - Atona i zamknął świątynie innych bogów.

Po śmierci Echnatona przywrócony został stary porządek i tradycyjny egipski politeizm, świątynie Atona zniszczone, a ślady po Echnatonie starano się wymazać.

Odzyskana figurka będzie prawdopodobnie pierwszym artefaktem, który zostanie odrestaurowany po szkodach powstałych w wyniku włamania 28 stycznia do Muzeum Egipskiego.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

  • Adobe Stock

    Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera