<strong>Tajemnice światła i widzenia przestrzennego poznają dzieci, które wezmą udział w warsztatach przygotowanych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego</strong>. Zajęcia - które odbędą się 26 lutego - są jedną z atrakcji jubileuszu 90. rocznicy wybudowania obecnego gmachu Wydziału przy ulicy Hożej 69.
Dla dzieci trochę starszych - między 10. a 12. rokiem życia - przygotowano zajęcia, które umożliwią zabawę z kolorami. Młodzi eksperymentatorzy dowiedzą się, jak złożyć i rozłożyć białe światło i czy zawsze jest ono tak samo białe.
"Wybór tematyki warsztatów nie jest przypadkowy. Przed wojną ośrodek na Hożej był światowym centrum badań nad nowoczesnymi źródłami światła. Dziś, w nowoczesnych laboratoriach Wydziału królują lasery. Je także będzie można zobaczyć w sobotę" - czytamy w komunikacie przesłanym przez Wydział Fizyki.
Warsztaty dla obu grup wiekowych odbędą się w trzech terminach - o godzinie 15, 16 i 17. Zajęcia będą trwały ok. 40 minut, a udział jest bezpłatny. Warto jednak wcześniej zarezerwować sobie miejsce. Można to zrobić przez internet na stronach Wydziału: http://www.fuw.edu.pl/90lat.html.
Tam też można znaleźć więcej szczegółów oraz informacje o innych imprezach jubileuszu: otwartych do zwiedzania laboratoriach i wykładach popularnonaukowych. Przygotowano również specjalne filmowe zwiastuny atrakcji, dostępne w serwisie You Tube: www.youtube.com/watch?v=ZqSaaZQaUMY oraz http://www.youtube.com/watch?v=exBZAaMXgPQ
Fizyka i astronomia na Uniwersytecie Warszawskim pojawiły się w 1816 roku w ramach ówczesnego Wydziału Filozofii. W roku 1825 powstało Obserwatorium Astronomiczne. Obecnie w skład Wydziału Fizyki UW wchodzą Instytuty: Fizyki Doświadczalnej, Fizyki Teoretycznej, Geofizyki, Katedra Metod Matematycznych oraz Obserwatorium Astronomiczne.
Obecną siedzibę Wydziału przy ulicy Hożej 69 w Warszawie oddano do użytku w 1921 roku. Prowadzone tam badania pokrywają niemal wszystkie dziedziny współczesnej fizyki, w skalach od kwantowej do kosmologicznej. Kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału składa się z ponad 200 nauczycieli akademickich, wśród których jest 70 pracowników z tytułem profesora. Na Wydziale Fizyki UW studiuje prawie 700 studentów i ok. 150 doktorantów.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.