Marek Cygan: algorytmika może być bliska sprawom rynku

<strong>Modelowanie zagadnień, które często pojawiają się przy optymalizacji kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, mogą ułatwić badania Marka Cygana </strong>z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego analizy obejmują podstawowe problemy kombinatoryczne. Doktorant został laureatem programu &quot;Doktoraty dla Mazowsza&quot;.

"Moim celem jest opracowanie algorytmów dla problemów, które w ogólności są trudne, ale przy dodatkowych założeniach możliwe jest stworzenie efektywnych rozwiązań" - tłumaczy PAP stypendysta.

Tematyka jego pracy doktorskiej obejmuje wybrane części algorytmiki - nauki zajmującej się tworzeniem i analizą algorytmów, czyli sposobów rozwiązywania problemów obliczeniowych za pomocą komputera w możliwie efektywny sposób.

Badania młodego naukowca otrzymały rekomendację programu stypendialnego "Doktoraty dla Mazowsza". Jest on realizowany przez Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

"Stypendium pozwala mi skupić się na wykonywanych badaniach bez konieczności wykonywania prac dorywczych, co w konsekwencji wpływa pozytywnie na jakość uzyskiwanych wyników naukowych" - ocenia Marek Cygan. Obecnie redaguje uzyskane przez siebie wyniki. Zamierza opublikować je na konferencjach naukowych.

W przyszłości liczy na współpracę z sektorem gospodarki. Jego zdaniem, jest to korzystne dla obu stron - tak dla uczonych, jak i dla przedsiębiorców.

Marek Cygan w 2009 r. zajął 3. miejsce w kategorii "Algorytm" międzynarodowego konkursu informatycznego TopCoder Open 2009. Finały tego największego na świecie indywidualnego konkursu dla programistów odbyły się w Las Vegas. Z ponad 4 tysięcy zawodników kategorii "Algorytm" do finału awansowało tylko osiemnastu.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera