Świątynię kultury Mochica i grobowce odkryto w Peru

Indiańską świątynię z okresu kultury Mochica oraz grobowce z okresu 1500 r. p.n.e. - 1500 r. n.r. odkryli w północnym Peru tamtejsi archeolodzy - informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune. <br /><br />

Odkrycia dokonał zespół pod kierunkiem Edgara Bracamonte na stanowisku w okręgu Santa Rosa w prowincji Chiclayo, wchodzącej w skład regionu Lambayeque w północnej części Peru.

Wśród znalezisk znajduje się 14 nienaruszonych wcześniej miejsc pochówku z okresu różnych kultur rozwijających się w północnym Peru w Dolinie Lambayeque - m.in. kultury Moche (ok. 100-800 r. n.e.), kultury Chimu (ok. 900-1470 r.) oraz Imperium Inków (1470-1533 r.).

Archeolodzy odkryli też inne puste grobowce, które zostały otwarte i opróżnione jeszcze przed wiekami przez kolejnych mieszkańców okolicy.

Według naukowców, obfitość znalezisk z różnych okresów wskazuje, że znajdujące się w centralnej części Doliny Lambayeque stanowisko w przeszłości było ważnym, strategicznie położonym miejscem. Mogło być ośrodkiem kontroli oraz handlu między zamieszkującymi góry plemionami a mieszkańcami wybrzeża.

Badacze odkryli też pozostałości świątyni kultury Mochica, pochodzącej z okresu ok. 550-800 r., a w jej ruinach ołtarze i platformy z drewnianymi i ceramicznymi przedmiotami ofiarnymi.

Zdaniem Bracamonte, pozostałości świątyni wskazują na duże religijne znaczenie tego miejsca, a jego dalsze badanie pozwoli naukowcom lepiej poznać rozwój indiańskich kultur w północnej części Peru.JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera