Sfilmowano wyjątkowego pająka z Madagaskaru

Udało się sfilmować zachowanie madagaskarskiego pająka, który kryje się przed drapieżnikami w zawieszonych na krzakach muszlach ślimaków - informuje serwis &quot;BBC- Earth News&quot;. <br /><br />

Pająk Olios coenobitus został odkryty w 1926 roku, ale o jego zachowaniu na wolności niewiele było wiadomo. Gatunek ten zamieszkuje kolczaste krzewy sukulentów, na które wciąga za pomocą wytwarzanych przez siebie nici ślimacze muszle. Wewnątrz takiej muszli pająk chroni się przed drapieżnikami.

Trzymane w niewoli pająki podnosiły muszle na około 8 cm, jednak na Madagaskarze znajdowano je o wiele wyżej. Teraz ekipie BBC Two udało się po raz pierwszy sfilmować zachowanie pająka na wolności.

Dzieci tubylców pomogły w znalezieniu pająków, ale ich sfilmowanie nie było łatwe, ponieważ prowadzą nocny tryb życia, boją się światła i reagują na najlżejsze wibracje, kryjąc się w muszli. Rozwiązaniem było filmowanie w podczerwieni.

Jak się okazało, używając nici pająki potrafiły w pół godziny unieść 20-krotnie cięższą od siebie pustą muszlę na wysokość 50 cm. Ukrywanie się w muszli leżącej na ziemi nie byłoby dobrym rozwiązaniem ze względu na upał i mrówki.

Obojętna na pajęcze osiągnięcia miejscowa ludność zbiera muszle, by ich mieszkańcami nakarmić kury. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Amazonia może przetrwać susze, ale za wysoką cenę

  • Fot. Adobe Stock

    Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera