
<strong>Siedzibę ważnego duchownego i pomieszczenie dekorowane motywami figuralnymi oraz tekstami odkryła podczas zeszłorocznych badań polska misja archeologiczna <a href="http://www.pcma.uw.edu.pl/">Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW</a> w Naqlun, kierowana przez prof. Włodzimierza Godlewskiego</strong>. Polacy rozpoczęli prace w obrębie koptyjskiego klasztoru w Naqlun (funkcjonował od poł. V do poł. X wieku) w 1986 roku. To tutaj w poprzednim sezonie badawczym archeolodzy znaleźli bezcenny skarb składający się z 80 złotych dinarów z 1 poł. X wieku.<p> </p>
Zdaniem prof. Godlewskiego, nie ulega wątpliwości, że ten fragment budowli miał charakter mieszkalny. Archeolog zaznacza, że był nadzwyczaj starannie wykończony - wyposażono go w dobrej jakości posadzki z zaprawą wapienną, a ściany otynkowano wapnem. Ponadto w każdym z pomieszczeń wykuto w ścianach dwie lub trzy duże nisze zwieńczone półkolistymi sklepieniami. Stropy pomieszczeń najprawdopodobniej wykonano z drewna.
Po pożarze w X wieku budowla uległa bardzo poważnemu zniszczeniu, szczególnie widocznemu w części południowej. Zreorganizowano jej przestrzeń. Powstały zespoły czteropokojowe, z których zespół południowy był ważnym mieszkaniem klasztornym, o czym świadczą odkryte w 2009 roku wykonany z brązu polikandylion oraz lampa montowana na kandelabrze - obiekty będące znakomitym przykładem metalowych wyrobów oświetleniowych datowanych na VIII-IX wiek n.e.
Według prof. Godlewskiego, cenne przedmioty wskazują, że mieszkaniec tej części budynku musiał pełnić ważną funkcję w klasztorze.
Druga z badanych budowli, określona przez badaczy jako "budowla AA", położona jest po północnej stronie ulicy, naprzeciwko "budowli J". Konstrukcję wzniesiono na przełomie V i VI wieku. Zdaniem badaczy, pełniła funkcję mieszkalną. Uwagę naukowców zwróciło to, że górne partie ścian dekorowano malowidłami. Wstępnie specjalistom udało się wyróżnić motywy figuralne oraz fragmenty tekstów - zapewne legend towarzyszących malowidłom.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.