Skłonność do "konsumpcji" dużych ilości nikotyny można złagodzić zmieniając poziom białka wchodzącego w skład receptora nikotynowego w mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". <br />
Nikotyna stymuluje fragment tzw. podjednostkę alfa-5 nikotynowego receptora neuroprzekaźnika acetylocholiny w mózgu. Tego rodzaju receptorów jest bardzo dużo w specjalnej części mózgu odpowiedzialnej za hamowanie odczuwania przyjemności tzw. układu nagrody.
Autorzy pracy wykazali, że gryzonie pozbawione tego receptora uzależniają się od dużych ilości nikotyny, nieatrakcyjnych dla normalnych zwierząt. Zaobserwowali też, że manipulowanie poziomem receptora nikotynowego w układzie nagrody w mózgu zmienia ilość nikotyny konsumowanej przez gryzonie. A zatem zwiększając poziom receptora można łagodzić uzależnienie od nikotyny.
Badania tłumaczą dlaczego niektóre warianty genu kodującego podjednostkę alfa-5 receptora nikotynowego zwiększają podatność na uzależnienie od papierosów u ludzi, a inne zapewniają sygnał hamujący przyjemność płynącą z przyjmowania dużych dawek nikotyny - co pozwala ograniczyć palenie. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.