Uczelnie i instytucje

Centrum Nauki Kopernik wybrało logo swojego planetarium

<strong>Michał Romański, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wygrał ogólnopolski konkurs na logo planetarium Centrum Nauki Kopernik - Niebo Kopernika.</strong> W nagrodę zwycięzca otrzyma 10 tys. zł. - poinformowała w poniedziałek Katarzyna Nowicka z CNK.

Propozycja Romańskiego okazała się - według jury - najlepsza spośród ponad 440 zgłoszonych prac. Zdaniem jurorów, praca absolwenta Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP dobrze symbolizuje Niebo Kopernika.

"Zaprojektowane przez niego logo wywołuje skojarzenia ze źrenicą oka, układem heliocentrycznym, kompasem, soczewką teleskopu. Jury doceniło czytelną, przejrzystą formę, która przyciąga uwagę oraz w skondensowany sposób podkreśla wizerunek Nieba Kopernika, a także propozycję bardzo spójnej koncepcji materiałów promocyjnych" - opisuje Nowicka w przekazanym PAP komunikacie.

Planetarium jest częścią Centrum Nauki Kopernik, jednak funkcjonować będzie niezależnie od niego: będzie miało osobne wejście i bilety. W sali widowiskowej Nieba Kopernika dzięki zainstalowanemu wewnątrz 16-metrowej kopuły ekranowi sferycznemu widzowie odniosą wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. Dzięki specjalnemu optycznemu projektorowi gwiazdowemu będzie można m.in. zobaczyć niebo takie, jakie jest naprawdę: na kopule projektor wyświetli około 20 milionów gwiazd.

"Tworząc nazwę planetarium, zależało nam na oddaniu wszechstronnego charakteru tego miejsca. Niebo Kopernika ma wiele znaczeń - mówi dr Weronika Śliwa, kierownik planetarium. - Tu będzie można wyruszyć w kosmiczną podróż, ale też posłuchać koncertu pod gwiazdami lub wybrać się na niezwykły spektakl laserowy. Niebo może kojarzyć się z planetami i kosmosem, ale drugi nurt skojarzeń, to miejsce niezwykłe ("jest jak w niebie"), warte wizyty. Skojarzenia sięgają, więc od pełnych mocnych wrażeń przygód (rakietowa podróż) poprzez skłaniające do refleksji, nieziemskie przeżycia, aż do niezwykle odprężających (bujanie w obłokach)".

Poza pokazami astronomicznymi, największą atrakcją "Nieba Kopernika" będą projekcje innych filmów popularnonaukowych, m.in. o ewolucji czy chemii. Oprócz tego w programie znajdą się także pokazy artystyczne dla dzieci i dorosłych czy wykłady.

Logo planetarium można zobaczyć na stronie internetowej CNK: http://www.kopernik.org.pl/aktualnosci/artykul/niebo-kopernika-ma-juz-swoje-logo/

Niebo Kopernika zostanie oddane do użytku publiczności w czerwcu 2011 r.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera