Orki zwane niekiedy waleniami-mordercami, w znaczący sposób wpływają na ekosystemy morskie. Oprócz działalności człowieka są drugim czynnikiem odpowiedzialnym za spadek populacji wielorybów - informuje magazyn "Science". <br /><br />
Obserwacje, dokonywane przez naukowców na północno-zachodnim Pacyfiku pozwoliły na wyróżnienie 3 współistniejących rodzajów (ekotypów), żyjących w różnych środowiskach: orek przybrzeżnych, żywiących się rybami, głównie łososiem; szelfowych o stosunkowo słabo poznanych obyczajach, żywiących się dużymi rybami oraz mniejszymi rekinami a także orek wędrownych, polujących głównie na ssaki morskie.
Zespół naukowców pod kierownictwem Roberta Pitmana, biologa morskiego z Southwest Fisheries Science Center w San Diego, stan Kalifornia, zidentyfikował podobne ekotypy w Antarktyce. Pierwszy z nich to "karłowate orki" polujące na ryby. Drugi - to orki polujące na foki i pingwiny, a trzeci - to łowcy wielorybów karłowatych. Na Zachodnim Atlantyku z kolei wyróżniono dwa ekotypy - orki żywiące się śledziami i makrelami okazjonalnie polujące na foki oraz orki żywiące się wyłącznie ssakami morskimi.
Na podstawie zidentyfikowanych już przez naukowców ekotypów w przyszłości może dojść do wyróżnienia kilku nowych podgatunków, jako że każdy ekotyp jest genetycznie i społecznie odizolowany od innych; różnią się one także typem nawoływań, rozmiarami i wyglądem - największe i najsilniejsze są orki wędrowne.
Wszystkie ekotypy wpływają w znaczący sposób na ekosystemy, w których żyją, odgrywając w nich rolę największych drapieżników. Każdy z ekotypów ma własne metody łowienia swoich ofiar. Orki polujące na ryby działają w małych grupach i korzystają z echolokacji, aby namierzać ławice. Także w małe grupy gromadzą się orki polujące na foki. Wspólnie tworzą one fale zwane "pralką" w których foki tracą orientację; dokonują ataków nie tylko na niewielkie uchatki czy foki szare, ale również na dorosłe morsy czy słonie morskie.
Według cytowanych przez "Science" badaczy orki mają największy wpływ na populacje waleni - według Lance Barretta-Lennarda z Vancouver Aquarium w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie aż 33 proc. młodych waleni szarych rokrocznie pada ofiarą orek, a niemal każdy dorosły wal szary, humbak czy płetwal karłowaty noszą ślady ich zębów. Najczęściej do ataków na wieloryby dochodzi w rejonie Aleutów.
Orki przy atakach na wieloryby działają w stadach, atakując ofiarę uderzeniami masywnych głów przy pełnej szybkości płynięcia. Zaobserwowano nawet stada orek liczące ponad 30 sztuk, dziesiątkujące małe grupy kaszalotów.
Według "Science" naukowcy po raz pierwszy u ssaków morskich zaobserwowali zwyczaj przechowywania pokarmu - orki holują swoją zdobycz na zimne, płytkie wody, gdzie się nie psuje i przez kilka dni mogą się nią żywić. MMEJ
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.