Chlamydioza grozi ciążą pozamaciczną

Kobiety, które przeszły zakażenie narządów rodnych bakteriami z rodzaju Chlamydia (tzw. chlamydiozę) mają podwyższone ryzyko ciąży pozamacicznej - potwierdza praca, który publikuje pismo &quot;American Journal of Pathology&quot;. <br /><br />

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu wyjaśnili zarazem, dlaczego tak się dzieje.

Okazało się, że - podobnie jak pod wpływem palenia - w jajowodach kobiet, które przebyły zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis produkowane jest więcej białka PROKR2, które sprzyja implantacji zarodka poza macicą.

Ciąża jajowodowa jest najczęstszym rodzajem ciąży pozamacicznej (inaczej ekotopowej). Ponieważ poza macicą płód prawie nigdy nie może się rozwijać prawidłowo, ciąża ekotopowa przeważnie prowadzi do poronienia.

Wcześniejsze badania prowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu wykazały, że zwiększona produkcja białka z tej samej rodziny - tj. PROKR1 - przyczynia się do zwiększonego ryzyka ciąży ekotopowej u palaczek.

PROKR1 i PROKR2 są receptorami prokinetycyn - białek biorących udział m.in. w procesie powstawania nowych naczyń krwionośnych lokalnie w tkankach, a przez to ułatwiających implantację zarodka.

Według Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) chlamydioza jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową w krajach Unii Europejskiej. Dotyczy przeważnie osób młodych. Szacuje się, że C. trachomatis zakażonych jest aż 10 proc. aktywnych seksualnie europejskich 25-latków.

W dwóch trzecich przypadków zakażone osoby nie wiedzą o infekcji, gdyż nie mają żadnych objawów lub są one bardzo nieliczne. Dlatego też nie leczą się i mogą zakażać swoich partnerów.

Choć kobiety częściej mają poważne powikłania chlamydiozy, infekcja występuje w równym stopniu u obu płci. U pań towarzyszą jej stany zapalne szyjki macicy, jajowodów i jajników, które mogą prowadzić do zrostów czy też ropni, przyczyniając się do niepłodności. Zakażenie chlamydiami w ciąży grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem. Jeśli zakażenie zostanie przeniesione na noworodka, może się ono objawić zapaleniem gałki ocznej, spojówek lub płuc.

"Mamy nadzieję, że nasze wyniki pozwolą pracownikom służby zdrowia lepiej informować kobiety na temat ryzyka związanego z chlamydiozą i dostarczą społeczeństwu argumentów potwierdzających, jak ważne jest zabezpieczanie się podczas seksu oraz badania w kierunku wykrywania zakażenia chlamydiami" - skomentował biorący udział w badaniach dr Andrew W. Horne. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba odkrył najdalszą i najstarszą supernową, jaką astronomowie widzieli

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera