<strong>Prof. Piotr Jaśkowski - psycholog, prorektor ds. nauki Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie - zmarł 6 stycznia w wieku 53 lat.</strong> „Odszedł wybitny uczony, autor ponad stu publikacji naukowych, ceniony w świecie autorytet w zakresie psychofizjologii i kognitywistyki. Mentor wielu młodych naukowców i wzór nauczyciela akademickiego w oczach studentów” – informuje rzecznik WSFiZ Rafał Woźniak.
Od 2002 r. był prorektorem ds. nauki Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie oraz kierownikiem Katedry Psychologii Poznawczej Wydziału Psychologii. Był stypendystą m.in. Fundacji Aleksandra von Humboldta i laureatem Laureatem Nagrody im. Wandy Budohoskiej.
Pracował na Uniwersytecie Medycznym w Lubece, był redaktorem naczelnym pisma: Advances in Cognitive Psychology oraz członkiem rady redakcyjnej Acta Neurobiologiae Experimentalis.
Jego główne zainteresowania naukowe dotyczyły psychofizjologii i neuronauki poznawczej. Prowadził badania z zakresu percepcji podprogowej, neuronalnych mechanizmów uwagi i świadomości, zależności między percepcją i akcją oraz neuronalnych podstaw dysleksji.
„Profesor Jaśkowski był światowej rangi specjalistą z zakresu percepcji podprogowej, neuronalnych mechanizmów uwagi i świadomości. Jego ostanie zainteresowania naukowe dotyczyły neuronalnych podstaw dysleksji” – informuje dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Ryszard Naskręcki.
Jego dorobek naukowy obejmuje ok. 260 prac i doniesień naukowych, z których 60 ukazało się w czasopismach z listy filadelfijskiej. Jest autorem wydawnictw takich jak: „Przewodnik do ćwiczeń z percepcji wzrokowej”, „Zarys psychofizjologii”, „Neuronauka poznawcza. Jak mózg tworzy umysł”.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.