Rekin potrafi zabić ofiarę, chwytając ją w paszczę tylko raz. Jego dodatkową śmiertelną bronią jest prędkość, której nabiera dzięki rogowym łuskom, niemal niewidocznym dla ludzkiego oka, pokrywającym całe ich ciało - informują naukowcy. <br /><br />
Poprzednie badania sugerowały, że rekiny potrafią manipulować swoją łuskową szczeciną, by móc odpowiednio kierować swoim ciałem. Właściwe ruchy to podstawa, by złapać na przykład zwinnego tuńczyka - czytamy w "National Geographic".
Ostatnie odkrycia wykazały jednak, że rekiny nie muszą aktywnie poruszać łuskami by być szybkimi łowcami. Zamiast tego, struktury łusek jeżą się same, gdy woda niejako "odczepia się" od aerodynamicznego ciała ryby. To, w jaki sposób skręcają łuski zmniejsza opór wody i pozwala szybciej pędzić rekinowi do celu.
Amy Lang porównuje tę zależność z zasadą działania piłeczki do golfa, gdzie dołeczki pozwalają jej dalej i szybciej dolecieć do dołka.
Grupa biologów wraz z Lang przyglądała się kuzynowi wielkiego rekina białego, mianowicie ostronosowi atlantyckiemu, jednemu z najszybszych i najsilniejszych ryb w oceanie. Ostronosy, jako jedyne, potrafią wyskoczyć na wysokość około 12 metrów nad powierzchnię wody.
Analizując strukturę skóry ostronosów, okazało się, że łuskowa szczecina różni się rozmiarem, grubością, elastycznością i kształtem w zależności od lokalizacji na ciele. Na przykład - najbardziej ruchome, stożkowe łuski zlokalizowano za skrzelami i na bokach zwierzęcia. Te łuski potrafią zjeżyć się tak, że będą odstawać od ciała nawet na 60 stopni. Dzięki takim układom łusek, rekin jest w stanie pokonać opór wody.
Naukowcy dodają, że wiedza o tym, w jaki sposób rekiny walczą z oporem wody, może pomóc w tworzeniu maszyn, podatnych na opór. Informacje te mogą być szczególnie przydatne przy budowie statków powietrznych. NIC
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.