Nowe dokładne zdjęcia księżyca Rea

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała nowe zdjęcia drugiego pod względem wielkości księżyca Saturna. Uzyskane za pomocą sondy Cassini zdjęcia uwidaczniają różnice w kolorach i zdolności odbijania światła przez powierzchnię księżyca Rea. <br /><br />

Zdjęcia zostały wykonane podczas dwóch przelotów sondy w pobliżu księżyca Rea, które nastąpiły w dniach 21 listopada 2009 r. oraz 2 marca 2010 r. Podczas drugiego z przelotów sonda Cassini dokonała największego swojego zbliżenia do Rei na odległość 100 kilometrów od powierzchni księżyca. W trakcie przelotów naukowcy chcieli sprawdzić, czy Rea posiada pierścień na wysokości swojego równika. Zebrane wyniki obserwacji zaprzeczają tej hipotezie.

Zaprezentowane zdjęcie pokazuje różnice w albedo, czyli zdolności odbijania światła przez powierzchnię Rei, a także różnice w kolorach pomiędzy poszczególnymi obszarami księżyca. Astronomom udało się też opracować trójwymiarowe mapy niektórych fragmentów terenu.

Najnowsze obserwacje pozwoliły uzupełnić mapy Rei, w tym atlas kartograficzny przedstawiający struktury nazwane oficjalnie przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Wykonywanie coraz bardziej szczegółowych map księżyca Rea będzie elementem misji Cassini aż do 2017 roku.

Sonda Cassini ma po raz kolejny przelecieć w pobliżu Rei 11 stycznia 2011 r. Minie księżyc w odległości zaledwie 76 kilometrów od powierzchni.

Rea ma 1528 kilometrów średnicy i jest drugim pod względem wielkości księżycem Saturna (na pierwszym miejscu jest Tytan). Księżyc ten został odkryty w XVII wieku przez włoskiego astronoma Giovanni Cassiniego. CZA

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera