Najmniejsza kartka świąteczna świata

Stworzona przez naukowców kartka pocztowa ma wymiary tylko 200 x 290 mikrometrów (milionowych części metra). Ludzki włos ma średnicę 100 mikrometrów - informuje serwis &quot;BBC News/Science&amp; Environment&quot;. <br /><br />

Kartka, wykonana przy użyciu technik stosowanych w nanotechnologii, jest dziełem naukowców z University of Glasgow. Na powierzchni przeciętnego znaczka pocztowego można by ułożyć 8276 takich kartek, a na typowej kartce formatu A5 - ponad pół miliona.

Obrazek na maleńkim kawałku szkła przedstawia bożonarodzeniową choinkę. Technologia, jaką zastosowano może znaleźć zastosowanie przy produkcji odbiorników telewizyjnych, ekranów komputerowych i kamer, a kartka - jak wyjaśnia prof. David Cumming - ma być przykładem wyjątkowych w skali świata technologicznych możliwości prezentowanych przez szkocki zespół. "Czasami wyjaśnienie opinii publicznej, co możemy osiągnąć bywa trudne" - zauważa.

Wykonanie kartki trwało tylko 30 minut i jest to proces w wysokim stopniu powtarzalny. Kolory zostały uzyskane przy użyciu techniki zwanej "rezonansem plazmonów" na folii aluminiowej. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nawyki zdrowe dla serca wspierają cały organizm

  • Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

    Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera