Pasterka Królewska w Jedlni k. Radomia

Z okazji 600 rocznicy pobytu króla Władysława Jagiełły w Jedlni k. Radomia, w Wigilię w miejscowym kościele odbędzie się. uroczysta Pasterka Królewska. Towarzyszyć jej będą inscenizacja historyczna i jasełka.

Inscenizacja rozpocznie się godzinę przed północą na skwerze przed pomnikiem króla Władysława Jagiełły. Tam - jak zapowiada Wojciech Pestka ze Stowarzyszenia Jedlnia - zjadą saniami lub wozami(w zależności od pogody) przebrani w stroje regionalne przedstawiciele różnych stanów i ziem wchodzących w skład Rzeczpospolitej. "Po jasełkach i przełamaniu się opłatkiem orszak królewski z Władysławem Jagiełłą na czele uda się na pasterkę do miejscowego kościoła pw. Mikołaja Biskupa" - mówi Pestka.

Na mapie Polski z XIV w. zaznaczona jest miejscowość Jedlna (obecnie Jedlnia), gdzie od 1387 roku znajdował się królewski folwark łowiecki. Król Władysław Jagiełło bywał w nim prawie każdego roku i polował w Puszczy Kozienickiej. Dał też przywileje mieszkańcom wsi, zwalniające ich od podatków i opłat oraz uczynił łowcami królewskimi, pomocnymi przy polowaniach.

Pestka podkreśla, że słynny kronikarz Jan Długosz pisał w swoich kronikach, iż w 1410 roku Władysław Jagiełło spędzał w Jedlnej Święta Bożego Narodzenia.

Jagiełło ufundował w Jedlni pierwszy drewniany kościół, w miejscu którego znajduje się obecna świątynia. Budowę murowanego kościoła rozpoczęto w latach 1790-1792 z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na fasadzie kościoła widnieje data ukończenia budowy świątyni - 1901. ILP

PAP - Nauka w Polsce

abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera